Реабілітація після інсульту: корисні поради

На превеликий жаль в теперішній час інсульт став поширеним явищем серед жителів України. Саме тому потрібно приділяти максимум уваги на відновлення людського організму після перенесеного інсульту. 

Загалом реабілітація після інсульту – процес досить складний і тривалий. Він вимагає спеціалізованої допомоги і спостереження професіоналів, особливо в разі тяжкої форми. І чим швидше починається реабілітаційний процес, тим краще. Інсультом називають порушення мозкового кровообігу, що розвивається стрімко. Залежно від того, які ділянки мозку вражені, виявляються різні порушення неврологічних функцій – пам’яті, слуху, мови, зору, чутливості, рухових функцій.

В Україні далеко не всі медичні установи мають можливість займатися відновенням пацієнта після перенесеного інсульту. Але у відчай впади не потрібно, адже в Україні активно розвивається створення Центрів реабілітації після інсультів. Такий сучасний центр реабілітації створений у клініці Аксімед. Варто зазначити, що всі спеціалісти з реабілітації цього закладу проходять стажування в німецьких клініках. Центр реабілітації після інсультів і травм в Аксімеді застосовує новітні методи лікування та обладнаний сучасним обладнанням. Крім цього у клініці дуже комфортні умови перебування та дбайливий персонал.

Багато спеціалістів вважає, що не варто недооцінювати важливість ранньої реабілітації в лікуванні інсульту. Медикаментозне або хірургічне лікування, безсумнівно, важливий етап, проте своєчасно розпочаті реабілітаційні заходи в значній мірі підвищують шанси на відновлення порушених функцій, а значить і на повернення до повноцінного життя або хоча б поліпшення її якості. Наполеглива робота пацієнта за підтримки близьких може дати хороші результати навіть всупереч прогнозам лікарів.

Ранній початок реабілітаційних процедур сприяє прискоренню повернення порушених функцій і ефективному запобіганню розвитку вторинних ускладнень типу м’язової дистрофії, пролежнів, застійних пневмоній і т.д.

Весь період допомоги після перенесеного захворювання можна дуже умовно поділити на кілька етапів:

  • Гострий – лежачий період в перші кілька тижнів, у важких випадках – кілька місяців. Реабілітація після інсульту на цьому етапі проводиться в умовах стаціонару і полягає в регулярному перевертанні хворого, вправах дихальної гімнастики, постійних розмовах з пацієнтом.
  • Ранній відновлювально-реабілітаційний – перші півроку. Найчастіше хворий все ще не може самостійно підніматися, але здатний виконувати деякі рухи і вправи. В ідеалі цей етап проводиться в реабілітаційному відділенні або центрі.
  • Пізній – до року-двох, в цей період йде активне відновлення рухової та інших функцій і навичок.

Де найкраще проводити реабілітацію після інсульту?

Вирішуючи, де проводити реабілітаційні заходи, в домашніх умовах або в спеціалізованій установі, зверніть увагу на відгуки про реабілітацію після інсульту. Більш успішне відновлення все-таки відбувається за участю фахівців. Індивідуальний підхід в клініках, заснований на вивченні  проявів захворювання пацієнта, дозволяє підібрати найбільш підходящу схему відновлення. До прикладу, якісну реабілітація проводять в Центрі реабілітації після інсультів і травм клініки Аксімед.

Сама схема лікування залежить від тяжкості стану і типу ураження (ішемічний або геморагічний інсульт). Впливає також те, чи був це правобічний або лівобічний інсульт. Реабілітація після інсульту лівого боку протікає важче, ніж при правопівкульна. При цьому нервові клітини лівої півкулі гинуть повільніше. Порушення функцій розвиваються за зворотним принципом – при ураженні лівої півкулі мозку відбувається параліч або порушення функцій правої частини тіла, при ураженні правої півкулі навпаки, лівої частини. З лівою півкулею у нас пов’язані вміння логічно думати, мовні функції, з правим півкулею мозку – емоції, творчі здібності.

Реабілітація після інсульту правого боку ускладнена тим, що через специфічну роботи правої півкулі симптоми захворювання можуть бути не яскраво виражені, розтерті. Розпізнати хворобу важче, відповідно, складніше вчасно почати лікування. Навіть незначні зміни в лівій частині тіла (опущений лівий куточок рота, оніміння лівої руки і т.д.) можуть бути симптомами правостороннього інсульту. При загальних симптомах типу паралічу, порушення зору або слуху (з урахуванням боку тіла) є і відмінності в наслідках, які впливають на вибір методів реабілітації хворих після інсульту. При правосторонньому ураженні більш ймовірний депресивний стан, агресивна поведінка, проблеми з орієнтацією в просторі. При лівосторонньому – порушення логіки мислення, сильні проблеми з промовою, порушення пам’яті, здатності читати і писати.