Гречка вже по 90 грн/кг: чи варто очікувати зниження ціни

Гречка – це крупа, яка містить багато вітамінів, амінокислот та мінералів: заліза, кальцію, калію, фосфору, йоду, цинку, фтору. Але для кожного українця це особливий продукт, який як лакмусовий папірець ілюструє соціально-політичну ситуацію в країні.

Як тільки в Україні відчувається якась нестабільність, люди біжать скуповувати долар і гречку, ціни відповідно ростуть. Спробуємо розібратись який відсоток паніки, а який – економічних передумов в поточному підвищенні цін на цей стратегічний товар, і чи подешевшає гречка після збору нового врожаю.

Динаміка цін на гречку в Україні

Ціна на гречку в першу чергу має залежати від об’єму урожаю, але на вартість гречки впливають також інші фактори. В різні роки діапазон коливання цін різний: 2017 р – 30 грн/кг, 2018 р – до 20 грн/кг, 2020-2021 рр – 40-45 грн/кг. У поточному маркетинговому році урожай збільшився на 8%, а ціни значно зросли. При чому зростання вартості розпочалося ще в січні – до 50 грн/кг, в травні 2022 р середня ціна на гречку складала вже 69 грн/кг. У червні цінники злетіли до рекордних 90 грн/кг.

Чому зросли ціни на гречку:

  1. Паніка. З початком війни громадяни розпочали робити стратегічні запаси гречки – так активно закуповували, що до літа майже закінчилась крупа українського виробництва.
  2. Імпортувати гречку у великих об’ємах наразі немає звідки, раніше основними постачальниками були росія, білорусь та Казахстан, з якого також не можемо завезти, бо перекриті шляхи постачання.
  3. Подорожчання зазнали майже всі продукти харчування (інфляція в травні 18%). До речі, ще тримаються ціни на деяку техніку: наприклад, купити електричний чайник у Полтаві можна за довоєнними цінами в магазині Алло.

Перспективи врожаю гречки

Виробництво гречки за останні 20 років скоротилося майже в 5 разів, раніше ця сільськогосподарська культура була набагато популярнішою в Україні. У 2000 році під посівами гречки було зайнято 574 тис. га, у 2010 р – 225 тис. га, 2020-2021 рр – 84 тис. га, 2022 р – 75 тис. га. За оцінками експертів, у 2022 р очікується врожай на рівні 90-105 тис. т.

А чи достатньо цього для споживання українців? Об’єми споживання наступні:

  • в 2021 р спожито 115 тис. т гречки, в розрахунку на одну особу це ≈2,6 кг, 90% забезпечено власним виробництвом, до 10 тис. т імпорту;
  • очікуване споживання в 2022 р буде на 20% меншим (через міграцію й інші фактори) ≈92 тис. т, майбутнього врожаю може вистачити (2,5 кг на особу), або виникне незначний дефіцит ≈5 тис. т.

Споживання українцями гречки на рівні 2,5 кг в рік перевищує середньосвітовий показник – тільки 1,5 кг в середньому їдять у світі.

Скільки буде коштувати гречка восени

У цьому році в Україні очікується урожай на рівні минулорічного, або на 10-15% нижче. Споживання дещо скоротиться, так як частина українців виїхали за кордон. Великого дефіциту крупи не прогнозують – можливо на рівні 5%.

Восени гречки буде достатньо на прилавках магазинів і ціна знизиться до 65-70 грн/кг.

Якщо буде можливість імпорту або фактична урожайність перевищить очікувану, то ціна може знизитися до 50 грн/кг і нижче.

Не потрібно зараз шукати залишки гречки по магазинам і скуповувати її за шаленою ціною, варто зачекати нового урожаю. Краще купіть корисні речі для дому на сайті Алло.юа, оскільки очікується зростання цін на побутову техніку.