Політика республіки Литва щодо РФ до повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 р.

Литва є надзвичайно важливим союзником для України у питанні євроінтеграції України, захисту наших спільних зовнішньополітичних інтересів у питанні протистояння Росії в регіоні Східної Європи. Після приєднання до НАТО та ЄС, Литва  починає щораз активніше діяти у зовнішній політиці, зокрема, у політиці спрямованій на країни пострадянського простору, які її оточують. В першу чергу політика Литви щодо країн пострадянського простору відноситься до головних партнерів(противників) – Росії, Білорусі та України. Хоча Литва має дипломатичні, економічні, політичні відносини і з іншими країнами пострадянського простору, власне Росія, Білорусь та Україна є найважливішими для неї з кількох аспектів. По-перше, з Росією та Республікою Білорусь вона межує, а з Україною історично встановилися найтісніші зовнішньополітичні зв’язки, яких у Литви нема з іншими пострадянськими країнами.  

Литва дуже ефективно працює з НАТО та ЄС, що може стати стимулом для України для поглиблення кооперації з Організацією Північноатлантичного Договору та ЄС. Литва є активним союзником США в регіоні та противником Росії у її імперських намірах. Крім того, Литва підтримує територіальну цілісність України, надає всебічну допомогу Україні, та виступає як її адвокат у НАТО та ЄС. 

З трьох прибалтійських держав найбільшу активність на пострадянському просторі демонструє Литва – внаслідок наявності значної історичної традиції державності і приналежності до Pax Latina. Це в значній мірі позначається на її зовнішньополітичному курсі в регіоні і на пострадянському просторі, що пов’язано не тільки із загальним стратегічним завданням євроатлантичної спільноти, а й з власними регіональними амбіціями, які ґрунтуються на історичному минулому.

У 1992 р. Литва була єдиною державою, яка законодавчо закріпила свою майбутню неучасть в будь-яких інтеграційних об’єднаннях на пострадянському просторі. 8 червня 1992 р. був прийнятий «Конституційний акт Литовської Республіки про неприєднання Литовської Республіки до пострадянських східним союзів», що став частиною Конституції. Це, однак, не означало відмови від політичної активності на пострадянському просторі.

Ще 17 травня 1993 р. в уже згадуваній так званої «Європейської промові», в якій були проголошені євроатлантичні пріоритети зовнішньої політики Литви, А. Бразаускас заявив, що Литва також висловлюється за створення програм регіональної безпеки у Східній Європі.

Показово, що саме Вільнюс регулярно ставав місцем проведення багатьох знакових заходів. Так, 4 травня 2006 р. тут відбулася конференція країн Балтійського та Чорноморського регіонів (під егідою Співдружності демократичного вибору), на яку приїхав віцепрезидент США Д. Чейні. Цей захід багато експертів відразу охарактеризували як початок «нової холодної війни», так як свій виступ Д. Чейні присвятив в основному загрозам, що походить з боку Росії, критиці її політики на пострадянському просторі, необхідність консолідації проти спроб енергетичного шантажу з її боку. А 3 липня 2009 р. на засіданні Парламентської Асамблеї ОБСЄ була прийнята «Резолюція про возз’єднання розділеної Європи: захист прав людини і громадянських свобод в XXI столітті в регіоні ОБСЄ», в якій прирівнювалися сталінізм і нацизм (в ній пропонувалося відзначати дату підписання Пакту Молотова-Ріббентропа як День пам’яті сталінізму і нацизму) – причому одним з ініціаторів резолюції стала член парламенту Литви В. Алякнайте-Абрамікене. Крім того, саме Литва довгий час в 2007-2008 рр. блокувала початок переговорів Росія-ЄС з приводу укладення нової Угоди про партнерство та співробітництво. У 2012-2013 рр. (перед головуванням в ЄС в 2-му півріччі 2013 р.) вона помітно активізувала свою діяльність щодо реалізації програми «Східного партнерства», а також щодо підписання угоди про асоціацію між ЄС і Україною, створення подібної договірної бази також з Молдовою, Грузією, Азербайджаном і Вірменією, розглядаючи це в першу чергу як геополітичний проект. Угоди про асоціацію з Україною, Молдовою і Грузією, проте, були підписані лише 27 червня 2014 року на саміті ЄС в Брюсселі, а опір вільнюському саміт «Східного партнерства» (28-29 листопада 2013), на якому планувалося їх підписання, став приводом для початку політичного протистояння в Україні, а потім загальної дестабілізації внутрішньополітичної обстановки і подальшою окупацією Росією Криму та частини Сходу України.

Литовська категоричність в переговорному процесі між ЄС і Україною (необхідність зробити вибір: або угода про асоціацію з ЄС, або входження в Митний союз Росії, Казахстану і Білорусії) відповідало двовимірному баченню політичних процесів часів «холодної війни», властивої для зовнішньополітичного істеблішменту Литви, а також загальної зовнішньополітичної лінії останнього десятиліття на «стримування» агресивної Росії на пострадянському просторі. 

  Литовсько-російські відносини також швидко змінилися при Д. Грібаускайте, яка на початку свого першого президентського терміну намагалася налагодити відносини з Росією. 18 серпня 2009 р. вона несподівано зателефонувала президенту Росії Д. Медведєву, щоб обговорити проблеми, з якими литовські компанії стикаються в Росії. Обидва президенти, очевидно, погодилися деполітизувати економічні відносини і що литовський бізнес в Росії повинен діяти на тих же умовах, що і вітчизняний бізнес. Припущення про те, що телефонний дзвінок Д. Медведєву призведе до бажаного результату в двосторонніх відносинах, було або її наївністю, або стратегічної помилкою. Чи не Д. Медведєв, а прем’єр-міністр В. Путін (2008-2012) контролював Росію. Не дивно, що ініціативи Д. Грібаускайте не принесли значних успіхів, і вони зайшли в глухий кут до 2014 року, коли почалася російсько-українська війна, а перед тим втеча проросійського президента В. Януковича.

Однак невелику політичну перемогу Д. Грібаускайте здобула. Її особиста ініціатива вирвалася з восьмирічного тупика між Литвою і Росією, і лідери обох країн знову вступили в формальне, хоча і нечасте спілкування. Однак прямий і дещо нетрадиційний підхід Д. Грібаускайте до іноземних лідерів викликав критику. 

На початку свого першого терміну Д. Грібаускайте прагнула вирішити давні розбіжності, не здійснюючи тиск на Москву з метою демократизації, але Революція Гідності в 2013 р. і захоплення Криму Росією в 2014 р. докорінно змінили її позицію по відношенню до Москви. Через кілька тижнів після анексії Криму Росією Д. Грібаускайте зайняла набагато жорсткішу позицію, охарактеризувавши дії Москви як створення де-факто «стану війни» з Європою і закликаючи до жорстких санкцій ЄС. Вона припинила діалог з Москвою, та оголосила Росію «терористичною державою» через її тактику щодо України і порівняла В. Путіна зі Сталіним і Гітлером.

Два ключові чинники можуть пояснити перехід Д. Грібаускайте від зближення з Росією до відкритої ворожості. По-перше, це Революція Гідності в Україні, та наступні анексія Криму, та агресія Кремля на Донбасі, сталися під час президентських виборів 2014 р. в Литві, коли Д. Грібаускайте балотувалася на другий термін. Їй потрібно було довести, що вона більше не була президентом зразка 2009 р., яка прагнула до добрих стосунків з ворожим сусідом і не прагнула відмовитися від антикремлівської позиції. Дійсно, її президентська кампанія 2014 р. багато в чому будувалася на платформі протистояння Кремлю. Поведінка Росії спонукала Д. Грібаускайте охарактеризувати її як агресивну і схильну до насильства країну. Хоча вона вважала, що вторгнення Росії в Литву малоймовірне, проте, тактика гібридної війни, така як інформаційна війна і кібератаки були можливими. 

По-друге, після анексії Криму суспільний настрій у Литві різко змінився. Були щирі побоювання, що Литва стане наступною ціллю Росії. Більшість політиків Литви погодилися з необхідністю більш жорсткої позиції щодо Росії – на словах і на ділі. Вони збільшили військові витрати (крок, який Д. Грібаускайте відхилила в 2010 р.), знову ввели призов на військову службу, домоглися енергетичної незалежності від Росії і випустили «Принципи виживання для населення» в рамках підготовки до можливого вторгнення. Стверджуючи, що Литва «вже піддалася нападу», Д. Грібаускайте не тільки побачила необхідність посилити армію, а й продемонструвала особисту рішучість «взятися за зброю» для захисту країни.

Через цю зміни курсу Д. Грібаускайте стала одним з «єдиних ворогів Путіна». Вона розлютила фракцію комуністів у російській Думі, яка запропонувала ввести санкції відносно Литви і припинити дипломатичні відносини. Парадоксально, але в 2016 р. обидві держави опинилися в такому ж глухому куті, як і тоді, коли Д. Грібаускайте зайняла пост президента в 2009 р .

Оскільки одним з початкових зовнішньополітичних пріоритетів Д. Грібаускайте було поліпшення відносин з Росією, багато аналітиків очікували, що вона зменшить підтримку Литвою України і Грузії. Навіть якщо з боку Д. Грібаускайте було недипломатично називати чорноморські держави «жебраками», її публічні заяви відображали її пріоритети. У неї не було наміру витрачати свій політичний капітал в Грузії або в Україні, тому що вона очікувала невеликої віддачі. На її думку, було наївно очікувати, що Литва може привести чорноморські держави до ЄС і НАТО. У Вільнюса не було ні ресурсів, ні політичної ваги для досягнення таких амбітних зовнішньополітичних цілей. Таким чином, Д. Грібаускайте дала зрозуміти, що Чорноморський регіон буде знижений у зовнішній політиці Литви.

Серйозний і несподіваний зсув стався в середині 2013 р., коли Литва прийняла головування в Раді ЄС і оголосила Східне партнерство одним з ключових пріоритетів свого головування. Озираючись назад, повинно було бути ясно, що було нереалістично очікувати, що головування Литви в ЄС прокладе шлях до членства України в ЄС. Для підписання угод про асоціацію ЄС з країнами Східного партнерства президент Литви і дипломати країни повинні були бути активними в регіоні. Але оскільки ці держави займали низьке місце у зовнішньополітичному порядку денному Д. Грібаускайте, шанси на досягнення цієї конкретної мети були невеликими.

Агресія Росії в Україні в 2014 р. не тільки змінила обстановку безпеки в Східній Європі, але і, за словами Д. Грібаускайте, Росія «стала реальною загрозою для європейського континенту». Геополітичні реалії змусили Д. Грібаускайте змінити свою позицію по відношенню до України, оскільки вона прагнула до тісніших зв’язків з Києвом і виступала за санкції щодо Росії.

В останні десятиліття литовсько-російські відносини залишалися напруженими, в основному через військової агресії Кремля в Україні і Грузії. Росія також ввела санкції проти Литви, включаючи ембарго на молочні та м’ясні продукти. Інші країни Балтії також засудили зовнішню політику Росії, яка призвела до нестабільності двосторонніх відносин. Жорстка риторика колишнього президента Литви Д. Грібаускайте на адресу Кремля була симптомом погіршення відносин між двома країнами.

На початку свого першого терміну Д. Грібаускайте намагалася встановити контакти зі східними сусідами країни, включаючи білоруського лідера О. Лукашенка і Кремль. Коли В. Путін був прем’єр-міністром Росії, Д. Грібаускайте зустрілася з ним в Фінляндії в 2010 р., щоб обговорити «Газпром», гігантського постачальника газу з Росії, який підтримував майже монополію в Литві. Але Д. Грібаускайте не вдалося домовитися про вигідні умови, і ціни на газ для Литви залишалися високими. Пізніше вона зізналася, що під час зустрічі В. Путін перерахував свої вимоги до Литви, включаючи закриття Вісагінської АЕС. Двосторонні відносини ще більше погіршилися після анексії Росією Криму та початку агресії на сході України в 2014 р..

«У цій державі є всі риси міжнародного тероризму. Тих, хто надсилає армію і озброєння без будь-яких розпізнавальних знаків, можна назвати тільки [терористами] », – заявила Д. Грібаускайте у 2014 р.

Президент неодноразово закликала міжнародні союзи діяти в якості буфера для Росії, оскільки Росія становить загрозу не тільки для Литви, а й для всього регіону і для всієї Європи. Д. Грібаускайте відзначила в 2017 р., що важливо, щоб такі країни, як США, не зійшла зі світовою політичної арени. Якби це сталося, Росія швидко зайняла б її місце.

Її попередник В. Адамкус також критикував агресивну політику Росії і сказав, що литовсько-російські відносини не можуть покращитися, поки В. Путін залишається при владі. «Ми давно говоримо про російський і білоруський режими, але вони не змінилися за десятиліття. Це має не меншу загрозу для нашої безпеки, ніж Островецька АЕС» в Білорусі, – сказав В. Адамкус.

За час президентства Г. Науседа литовсько-російські відносини не змінилися. У 2019 р. президент Г. Науседа піддав критиці спроби Кремля переписати історію Другої світової війни після того, як російський парламент розглянув законопроект про скасування засудження пакту Молотова – Ріббентропа. У відповідь країни Балтії звинуватили Росію у фальсифікації історії Другої світової війни. У відповідь прес-секретар МЗС Росії М. Захарова заявила, що Литва спирається на старі «фобії», що заважають поліпшенню двосторонніх відносин.

Позицію Г. Науседа по російсько-литовським відносинам в самій загальній формі можна сформулювати так: перш ніж домовитися, потрібно розмежуватися. «Домовлятися можна з усіма людьми, однак перед тим потрібно задекларувати свої принципи. Але принципи не повинні бути гнилими. Вважаю, що така політика неприпустима, особливо з такими державами, які сьогодні ведуть себе агресивно, які не відповідають нашим уявленням про демократію. Якщо ми не відмовляємося від своїх принципів, ми можемо намагатися з ними говорити про те, які можливі форми співпраці, можемо дискутувати про те, скільки часу вони ще мають намір продовжувати експансію, агресивну політику щодо України і щодо інших країн і т.д.». Крім того, він зазначив, що Литва буде підтримувати зусилля Грузії і Молдови, які домагаються гарантій цілісності своїх територій, виведення озброєних формувань Росії, які продовжують залишатися там без їх вільного згоди, і мирного повернення відторгнутих частин території, і заохочувати активну політику ЄС в досягненні того , щоб ці проблеми були якомога швидше справедливим чином вирішені. Відносно Росії, політика ЄС, на думку Г. Науседи, повинна проводитися «в тісній співпраці з НАТО і США».

Відповідно до проведеного нами аналізу, ми повинні констатувати, що по-перше, Росія за будь-яких обставин становить небезпеку для незалежної Литви – або своєю нестабільністю, або з властивими їй імперськими амбіціями. По-друге, відносини Литви і Росії носять явно асиметричний характер, а Росія не готова сприймати Литву в якості рівноправного партнера. Тому ефективна політика щодо Росії можлива тільки в складі коаліцій в рамках ЄС, і бажано за участю США. По-третє, гарантії безпеки в рамках Євросоюзу не є в повній мірі надійними, так як провідні європейські країни можуть бути незацікавленими в протистоянні з Росією з огляду на спільні бізнес-інтереси, в  тому числі, такі проекти як Північний потік-2, якому опонує Литва, відображає існуючі економічні тенденції. У цих умовах Литва зацікавлена ​​в забезпеченні максимальної присутності США в регіоні Балтійського моря в військово-політичному сенсі (в тому числі через механізми НАТО), а також, по можливості, і економічно. При цьому до російсько-української війни від 2014 р., Литва розглядала військову загрозу з боку Росії як вкрай малоймовірну, про що говорять низький пріоритет оборонних витрат (менше 1% ВВП до 2014 р.), а також перехід до контрактного способу комплектування армії (при одночасному посиленні ролі добровольців-резервістів).

Росія і Литва – держави-сусіди. Історичні, географічні, економічні та культурні зв’язки дають багатий зміст для двостороннього діалогу. Російсько-українська війна додатково ускладнила двосторонній діалог, різко загостривши відносини на офіційному рівні. Литва приєдналася до санкцій і стала однією з країн, які постраждали від контрсанкцій. Криза суттєво обмежила можливості для будь-яких проривних рішень. Двосторонні відносини затиснуті в лещатах загальної структури відносин Росії і колективного Заходу.

В останні десятиліття литовсько-російські відносини залишалися напруженими, в основному через військової агресії Кремля в Україні і Грузії. Росія також ввела санкції проти Литви, включаючи ембарго на молочні та м’ясні продукти. Інші країни Балтії також засудили зовнішню політику Росії, яка призвела до нестабільності двосторонніх відносин.

Автор статті: політолог Мар’ян Лопата.

Читайте також: Особливості відносин протистояння Королівства Саудівська Аравія та Ірану у регіоні Перської затоки.