Як правильно вибрати та приймати вітаміни навесні, щоб розцвісти після зими

Навесні багато хто вважає за необхідне обов’язково запастись пачкою якихось полівітамінів відомої марки — щоб «упорядкувати організм після зими». Чи потрібно це робити та як правильно приймати мікроелементи, розповідає експерт.

Здається, у нашій свідомості давно вкоренилася думка про те, що у весняні місяці потрібно обов’язково зайти в аптеку та купити вітаміни. Як мінімум, щоб не хворіти на застуду, не зазнавати занепаду сил і не страждати від авітамінозу — тобто нестачі вітамінів.

Ось тільки чи справді у нас усіх є цей самий авітаміноз після холодного сезону? Питання велике і серйозне. І простий місячний курс полівітамінів навряд чи допоможе вирішити проблему. Якщо не створить нові. (Читайте також, Користь і шкода води з лимоном для жінок).

Справа в тому, що без аналізів та лікаря розпізнати авітаміноз просто неможливо. А неправильний прийом комплексу вітамінів та мінералів може стати причиною раптового головного болю, нудоти, алергічних реакцій, підвищеної стомлюваності. І навіть ушкодження печінки!

«Медики мають таке поняття — ємність біологічної системи. І якщо вашому організму все-таки саме цей вітамін або певний комплекс не потрібен, то це токсично позначиться на печінці та інших органах. І ви навіть не зрозумієте, звідки у вас виникла проблема!» – ділиться лікар-дієтолог Олександра Ноєва.

Що цікаво, вчені досі не можуть дати точної відповіді на питання про те, скільки вітамінів необхідно для здорового функціонування організму. Найчастіше кажуть, що їх близько 30. Але є ще й вітаміноподібні речовини, які теж іноді зараховують до побратимів. І головне, до чого фахівці прийшли на даний момент, полягає в тому, що вітаміни не лікують, а лише підтримують організм. Тому так важливо дотримуватися їхнього балансу.

Також читайте нас на Google News

Вітаміни

На думку фахівця, проблема авітамінозу після зими сильно перебільшена. Звичайно, на тлі довгих холодів та рідкісних сонячних днів ми відчуваємо деяку нестачу вітаміну D та інших основних мікроелементів. Але це абсолютно не та причина, через яку слід тижнями пити капсули з аптеки.

«Якщо ви харчуєтеся збалансовано, і у вашому раціоні регулярно присутні овочі, зелень, фрукти, крупи та бобові, кисломолочні продукти, нежирне м’ясо, а також м’ясо птиці, риба, морепродукти, то повірте – вітамінні комплекси вам особливо не потрібні.

Якщо все ж таки помічаєте деякі відхилення, такі, наприклад, як значний занепад сил, незвична сухість шкіри та волосся, їх ламкість і випадання, заїди на губах, погіршення зору та стану суглобів, то, будь ласка, не намагайтеся лікувати себе самі. Зверніться за консультацією до терапевта», — радить лікар-дієтолог.

Вітаміни
Таблиця вітамінів у продуктах

Втім, якщо у вас немає можливості сходити в поліклініку або зробити розгорнутий аналіз на дефіцит мікроелементів, ви все ж таки можете спробувати пропити курс полівітамінів. Але не розраховуючи на колосальний результат і при цьому чітко дотримуючись правил, не перевищуючи дозволену норму.

Олександра Ноєв радить не звертати уваги на марку виробника та привабливу рекламу. Головне – вивчити склад комплексу.

«У хорошому полівітамінному препараті обов’язково буде 1 мг вітаміну А, 10-30 мг вітаміну Е, по 1,5-2 мг вітаміну кожного вітаміну групи В, 0,2-0,6 мг фолієвої кислоти, 10-20 мг заліза, 10 -15 мг цинку, 1-2 мг міді, 30-100 мкг йоду.

Іноді кількість вітамінів та мінеральних речовин вказується у відсотках від денної норми. Не перестарайтеся! В аптеках часто зустрічаються комплекси, що містять до 800% денної норми вітамінів. Але все-таки краще віддати перевагу тим, що забезпечать вам 50-150% цього показника. По-перше, більше 100% мікроелементів наш організм все одно не засвоїть. По-друге, всі залишки доведеться обробляти печінки, що може стати для неї справжнім ударом», — робить висновок фахівець.