Висаджування цибулі сіянки навесні: корисні поради

Висаджування цибулі сіянки може принести вам непоганий врожай при дотриманні деяких рекомендацій.

Традиційно цибулю вирощують протягом двох років. У перший рік висівають насіння-чорнушку, а восени збирають дрібні цибулинки. На другий рік їх висаджують на грядки і наприкінці сезону виходять великі цибулини.

Давайте з’ясуємо, як правильно садити сіянку

Цибуля – холодостійка рослина, сходи деяких сортів витримують заморозки до -6 °C, солодкі сорти – до -3 -4 °С. Насіння проростає при 5 – 7 ° С. Тому садити цибулю сіянку потрібно якомога раніше, у першій або ж другій половині квітня. Чим південніше ваш регіон, тим скоріше можете її садити.

Можна висівати сухе насіння, без будь-якої підготовки, але в цьому випадку сходити вони можуть довго – до 3 тижнів. Щоб прискорити проростання, замочіть на 18 – 24 години у воді або слабкому розчині марганцівки, потім загорніть у вологу тканину, поставте в тепле місце з температурою 20 – 25 °С і тримайте там, доки насіння проклюнеться: у них повинні з’явитися коріння, рівні половині довжини насіння. І можна висівати.

Якщо погода не дозволяє, пророщене насіння потрібно покласти в холодильник, воно пригальмує у розвитку, коріння не переросте. Втім, навіть якщо з погодою все добре, пророщене насіння не заважає потримати в холодильнику 10 – 15 днів – це загартує його та підвищить стійкість сходів до заморозків.

Насіння цибулі сіянки висівають на глибину 1,5 – 2 см. Якщо зробити глибше, проростати вони будуть повільно і недружно. Відстань між рядами 10 – 15 см, у ряді – близько 2 см. Посіви повинні бути достатньо густими, щоб цибуля не переросла, ідеальні для посадки цибулини мають бути діаметром 1 – 2 см.

Насіння висівають у грядочки, які попередньо потрібно добре полити. Засипайте цибулинки сухою землею – у цьому випадку не утворюється ґрунтова кірка.

Дозріває сіянка через 90 – 100 днів, збирають його зазвичай у середині серпня. З 1 кв. м грядок можна зібрати близько 1 кг посадкових цибулин.

Далі їх треба буде зберегти взимку, а навесні висадити на город.

Як підготувати сіянку цибулі

Проростки сіянки, як і сходи чорнушки, легко переносять заморозки, але є інша проблема: після мінусових температур цибуля масово зацвітає. Тому краще не поспішати. У середній смузі сіянку краще висаджувати в на початку або середині травня, але час можна коригувати – тут важливо, щоб ґрунт прогрівся до 12 ° С на глибину 10 см.

цибулі

Як садити сіянку?

Перед посадкою цибулі-сівки у відкритий грунт її потрібно підготувати. Насамперед прогріти 8 – 10 годин при температурі 40 – 45 °С (можна покласти його на батарею). Потім – замочити та знезаразити. Найпростіший спосіб – витримати цибулю-сіянку 30 хвилин у міцному розчині марганцівки. Але ще надійніше замочити його у фунгіциді – спеціальному протигрибковому препараті. Після замочування цибулю потрібно просушити. І лише потім садити.

Висаджують сіянку на глибину 2 – 3 см (від плічок). Відстань між рядами – 20 см, у ряді – 8 – 10 см (4) або 6 – 7 см, якщо цибулини дуже дрібні. Садити треба у добре политі борозни, а зверху засипати сухою землею.

Як вибрати сіянку цибулі?

Багато дачників вважають за краще купувати готову сіянку в садових центрах. Хороші цибулини повинні бути рівномірно забарвленні – без плям, плісняви та явних ушкоджень, щільними на дотик та сухими. На упаковці (зазвичай його продають у сітках) має бути етикетка із зазначенням сорту та терміну реалізації (зберігання).

цибулі

Догляд за сіянкою

Щоб отримати великі і соковиті цибулини, треба вибирати сонячну ділянку;

Перед посівом чорнушки та посадкою сіяки ґрунт треба удобрити – внести (на 1 кв. м):

  • перегній – 1/3 відра;
  • аміачну селітру – 3 чайні ложки;
  • суперфосфат – 2 ст. ложки;
  • калійна сіль – 1 ст. ложки.

Добрива потрібно рівномірно розкидати по поверхні ґрунту та перекопати.

Свіжий гній вносити під цибулю не можна – згниє!

Полив. У цибулі дуже коротке коріння, розташоване воно у верхньому шарі грунту, а саме воно пересихає найшвидше. Тож поливати його треба. Але рідко й потроху: за 10 – 12 днів, по 3 – 3,5 л на 1 кв. м. Але поливати цибулю потрібно лише у першій половині літа, до середини липня. Потім полив цибулі протипоказаний, інакше вона не зберігатиметься.

Читайте також: Що таке гумат калію та як його застосовувати.