24 березня вшановують пам’ять Софронія Єрусалимского: мудрі поради від святителя

24 березня православні і греко-католики вшановують пам’ять святителя Софронія Єрусалимського. Софроній походить з міста Дамаск, що в Сирії. З зовсім юних років відрізнявся любов’ю до наук. За відмінне знання філософії його навіть називали Премудрим, однак сам він прагнув вищої мудрості богопізнання, а тому відвідував монастирі та спілкувався з пустельниками. Софроній був Єпископом в Єрусалимі та залишив нам числені корисні праці на настанови. Сьогодні розповімо про деякі з них.

Прагніть знань

Отримуйте освіту, займайтеся самоосвітою. Кажуть, що у сьогодення не вчитися та не підвищувати свої навички буде просто не можна. Насправді, ця заява є актуальною для будь-якої, навіть дуже неспішної епохи. Мета освіти – через комплексну систему знань сформувати в людині не тільки корисні навички, а й її розуміння про себе та світ через нову інформацію. Ми покликані осягати світ, і навчання, як процес вдосконалення, побічно веде до пізнання істини, тому що змушує людину думати, аналізувати, сумніватися, приходити до нових відкриттів. Видатні вчені ставали віруючими людьми, бо неминуче наближалися до розуміння, хто встановив той чи інший закон світобудови. Тому – шукайте нові знання, прагніть до них, розвивайтеся глибше в тих галузях, в яких вже маєте знання.

Софронія з юності відрізняла потяг до знань. Як згадують сучасники, особливо він досяг успіху у філософії, за що навіть отримав прізвисько Премудрого. Але святий шукав істинної премудрості, а тому продовжив «полювання» за знаннями, зблизився з ієромонахом Іоанном Мосхом, разом з яким мандрував монастирями, записуючи життя подвижників обителів та їх вислови. Далі, до речі, ці записки стали знаменитим «Лугом духовним».

Софроній
Софроній Єрусалимський

У будь-якій ситуації – моліться

Зазвичай так жартують про «будь-яку незрозумілу ситуацію», але християнин покликаний молитися завжди. Розмовляйте з Богом протягом всього дня, по дорозі на роботу, під час дозвілля. Просіть поради, звертайтеся за допомогою, дякуйте за те, що маєте і прославляйте Бога просто за те, що Він є. Молитву можна назвати дуже важливим елементом для життя віруючої людини. Важливість молитви показав Спаситель, говорили про її необхідність згодом і святі апостоли. Погано вам чи добре – моліться Богові зі слізними проханнями чи зі словами щирої подяки.

У Єгипті святитель Софроній сильно захворів. Тоді він міцно молився і навіть прийняв чернецтво, яким, за переказами, «лікуються всі гріхи». І Господь зцілив святого. Вже проживаючи в Олександрії, у Софронія захворіли очі, і знову він звернувся з молитвою, цього разу вже до угодників Божих Кіру та Іоанну.

Не лізьте на рожен

Крилата фраза актуальна для християн у всі віки. Голову треба тримати холодною і розважливою, у серці варто вирощувати лагідність і смиренність, а рішення приймати виважено. Згадайте, адже Спаситель не шукав під час громадського служіння тривалих конфліктів у тому чи іншому місці. Він проповідував, творив чудеса. Кожного з нас Господь якось покличе на свою персональну голгофу, головне у нашому житті уникати справді непотрібних проблем, які ми звикли називати спокусами.

Під час набігу персів на Палестину Софроній разом із Іоанном Мосхом пішли до Єгипту. Коли варвари загрожували Олександрії, святий перебрався до Константинополя. Будучи патріархом у Єрусалимі, Софроній пережив дворічну облогу мусульман. Жителі міста, виснажені облогою, погодилися впустити ворога в обмін на збереження святинь, хоча це прохання і не було виконано. Тим не менш, святитель Софроній, як видно з його життя, вирізнявся справжньою премудрістю, уникаючи конфлікту і тих проблем, яких він міг уникнути.

Вам буде цікаво: 12 рослин, які зійдуть навіть там, де трава не росте.