13 червня – день пам’яті святого Антонія: чому він є один з найбільш шанованих святих

13 червня християни вшановують пам’ять святого Антонія Падуанського. Він є один із найпопулярніших святих, покровитель «загублених людей і речей», бідних та подорожуючих. Для францисканців він є другим за значенням святим – після їх засновника св. Франциска Ассізького.

З особою святого Антонія пов’язано багато красивих легенд. Одна з них розповідає, що коли він проповідував у Ріміні на Адріатичному морі, величезні натовпи риби слухали з широко розкритими ротами. Серед найпопулярніших спогадів про святого – «чудо з немовлям Ісусом», який широко посміхався святому зі сторінок Євангелія. Тому на багатьох картинах зображено св. Антонія, який ніжно тримає немовля Ісуса на руках. Особливо багато таких історій в італійців, які люблять «свого» святого, хоча Антоній походив не з Італії, а з Португалії, і приїхав до Падуї незадовго до смерті.

святого Антонія
святий Антоній з Ісусиком на руках

Святий Антоній (при народжені – Фернандо Мартінш де Булхойнс) народився близько 1195 року в багатій родині в Лісабоні. У віці 15 років він вступив до ордену августинців, де отримав дуже добру теологічну освіту, але недовго залишався в них. У 1219 році він був висвячений на священика, а через рік став свідком привезення до Коїмбри – тодішньої столиці Португалії – тіл п’яти місіонерів, францисканських мучеників з Марокко, які загинули від рук сарацинів, із якими він познайомилися минулого року, коли вони їхали на місію.

Саме тоді він захотів стати місіонером і мучеником, тому вирішив вступити до ордену францисканців у Коїмбрі, де взяв собі монашеське ім’я – Антоній, на честь відлюдника з Єгипту на рубежі 3-го і 4-го століть., один із основоположників релігійного життя в християнстві.

Його спроба здійснити місію серед сарацин зазнала невдачі, в жаркому кліматі Африки молодий монах тяжко захворів, і корабель, на якому він повертався, зупинився на Сицилії. Там майбутній святий вирішив оселитися у францисканському скиті, але випадково швидко розкрився його проповідницький талант. Тож Антоній став мандрівним проповідником. Скрізь, куди він йшов, збиралися натовпи. Оскільки церкви не могли вмістити всіх, хто приходив, він часто виступав просто неба. За оповіданням, він умів говорити настільки зворушливо, що навіть під час проповіді його найзапекліші вороги простягали один одному руки на знак миру.

Проповіді св. Антонія були простими, адаптованими до звичайних людей, а їхній стиль був яскравим, іноді саркастичним. Він був запеклим критиком суспільних умов, не обминув критики і деяких представників духовенства. Люди вірили в те, що він говорив, бо бачили, що з ними говорить не самовпевнений чиновник курії, а бідний проповідник, який ходить від міста до міста.

Він був одним із найцінніших ораторів тринадцятого століття: мав дар красномовства, був наділений великою пам’яттю, широкими знаннями та сильним, чистим голосом. Через ці характеристики його називали «молотом єретиків».

Цей простий релігійний проповідник здався таким надійним і розумним для св. Франциска, що наприкінці 1223 року він попросив Антонія пояснити Святе Письмо своїм братам і навчити мистецтва проповіді. Тоді ж він призначив його професором богослов’я, тож Антоній став першим учителем богослов’я у Братів Менших. Він відвідав релігійні будинки в Арлі, Тулузі та Монпельє, а потім у Болоньї та Падуї.

Останні роки життя святого Антонія

Такий інтенсивний і нещадний спосіб життя швидко підірвав здоров’я майбутнього святого, і коли він прибув до Падуї у віці 35 років, то вже був важко хворим і втомленим. Його великопосні проповіді, які він щодня читав у переповненій церкві, знову змінили життя міста. До наших днів збереглася прийнята в той час реформа кодексу – «Codice statuario repubblicano di Padova», яка значно вплинула на життя бідняків у місті.

У своєму монастирі в Арчеллі поблизу Падуї, Антоній помер 13 червня 1231 року у віці трохи більше 35 років. Він залишив християнам два головних завдання: проповідувати Євангеліє та піклуватися про інших.

Менш ніж через рік, 30 травня 1232 року, папа Григорій IX проголосив його святим. Це був найкоротший процес канонізації в сучасній історії Церкви. Під час канонізації було зачитано опис 53 чудес, скоєних за заступництвом Антонія.

Святого Антонія також згадував у своєму вченні Бенедикт XVI. Він підкреслив його внесок у розвиток францисканської духовності та те, що цей він усвідомлював слабкість людської природи та її схильність до падіння. Зокрема, він проповідував, що тільки душа, яка молиться, може досягти успіху в духовному житті. В одній зі своїх катехез Папа Ратцінгер згадував, що на початку XIII століття, коли міста відроджувалися і процвітала торгівля, кількість людей, нечутливих до потреб бідних, зростала. Тому Антоній «закликає вірних роздумувати над справжнім багатством, тобто багатством серця, яке, роблячи людей добрими і милосердними, збирає скарби для неба».

До вашої уваги кілька важливих молитов до святого Антонія:

Молитва до Св. Антонія Падевського про внутрішню поміч

Дорогий святий Антонію, вітаю Тебе з радістю і віддаю Тобі честь і славу від грішника ( ваше ім’я), того, хто знає, як сильно він потребує Божої ласки і Твоєї допомоги. Усі знають Тебе як могутнього чудотворця. Усі Тебе називають Святим. Ти помножив Свої милості не лише протягом Твого життя, але і впродовж сімсот років після смерті. Чув, що Ти дуже добре ставився до всіх, а я часто похмурий і дратівливий, підлий і невдоволений усім. Так, я оздоблюю тих, хто навколо мене, навіть тих, які мене найбільше люблять. Прошу, допоможи мені стати кращим(ою), щоб змінити свою поведінку, щоб вітати усіх усмішкою і веселим словом. Якщо все ж плакатиму, нехай мої сльози будуть внутрішніми. Вірю, що Ти допоможеш мені тепер в Ім’я Господа нашого Ісуса Христа.

Молися за нас, Св. Антонію, щоб ми стали гідними обітниць Христових. Амінь”.

Молитва до Св. Антонія Падевського за мир

Дорогий Св. Антонію! Знову вітаю Тебе і дякую Тобі. Впродовж Свого життя Ти завжди намагався бути миротворцем, примиряв ворогів, посварених, згладжуючи протиріччя. Сучасний світ охоплений війнами і чварами, насиллям і незгодою. Всюди по наших містах і селах, у наших школах та інститутах, навіть церквах надто часто оселяється дух розбрату. Усе це наслідок гріха, знак людської непостійності та неповноцінності. Допоможи нам стати миротворцями, особливо молитися і працювати для миру в моїй родині та країні. Я прошу цієї ласки в Ім’я Господа нашого Ісуса Христа. Молися за нас, Св. Антонію, щоб ми стали гідними обітниць Христових. Амінь”.

Молитва до святого антонія щоб знайти загублену річ

Св. Антонію, проповіднику невичерпної доброти, Бог удостоїв тебе особливого дару – допомагати людям у поверненні втраченого. Прийди нині на допомогу мені і своїм клопотанням допоможи відшукати те, що я шукаю. Також випроси для мене живу віру, досконале підкорення дії благодаті, відвернення від мирської суєти і незгасне прагнення невимовних утіх блаженної вічності. Амінь”.

Читайте також: Молитва до ліванського монаха св. Шарбеля, яка лікує різні хвороби