«Люди (руського) миру». Як в Україні готують нову ініціативу УПЦ МП

На Донеччині, 21 вересня у Святогірській лаврі має відбутися форум «Люди миру». Його активно готує Українська православна церква Московського патріархату, подаючи як ініціативу, що допоможе досягти миру у війні на Донбасі. У проросійському спрямуванні заходу та можливих ризиках його проведення розбиралося hromadske.

«Церква може бути посередником», — такі заяви на початку року лунали від тодішнього радника секретаря РНБО Сергія Сивохо. Він саме готував свою Платформу примирення й переконував, що церква «завжди була помічницею та вирізнялася миротворством». Згадував при цьому Святогірський монастир.

Миротворча діяльність Сивохо провалилася. Після презентації Платформи примирення в березні його звільнили з РНБО — і він зник з інформаційного простору.

Проте про ідею не забули.

Під кінець літа вже сама УПЦ МП виступила з миротворчою ініціативою. 17 серпня там ухвалили рішення провести міжнародний форум «Люди миру». Ще через два тижні презентували організаційний комітет форуму.

«Ініціатива церкви в тому, щоб залучити до процесу переговорів громадянське суспільство… Це одна зі сходинок на шляху до досягнення миру в Україні», — заявив на презентації в Києво-Печерській лаврі керівник справами УПЦ МП митрополит Антоній (Паканич).

До оргкомітету увійшли присутні на презентації рок-музикант Олег Карамазов, лікар, ієрей УПЦ МП Ростислав Валіхновський, журналіст Костянтин Стогній, культуролог Юрій Молчанов. Було згадано про залучення лікаря Бориса Тодурова, боксера Олександра Усика та інших.

medium 1
Російський радіоведучий Сєва Новгородцев (згори) та український культуролог Юрій Молчанов (внизу) в етері медіапроєкту «Люди» на 112 каналі
Фото: 112 канал

Слід жауважити, що майже всі члени організаційного комітету — учасники медіапроєкту «Люди», який почали транслювати в етері 112-го телеканалу ще наприкінці квітня. За цей час вийшло 18 програм. Щопонеділка учасники проєкту протягом майже двох годин обговорювали різні події в Україні та світі.

Як відомо, 112-й канал входить у медіа імперію, яку пов’язують із Віктором Медведчуком. Окрім них (112-й канал, ZIK, NewsOne), на презентації форуму в Києво-Печерській лаврі також були телеканали «НАШ» (Євген Мураєв), «Інтер» (Дмитро Фірташ, Сергій Льовочкін), «Україна 24» (Рінат Ахметов). Отже, інформаційну підтримку цій миротворчій ініціативі надають лише медіа проросійських політиків.

Проте представники оргкомітету заперечують зв’язок із політиками.

«Форум ініціює церква, він аполітичний. За цим заходом не стоїть жодна сила в Україні. Ми однаково радіємо всім політикам, які націлені на мир. І однаково опонуємо всім політикам, які пропагують війну», — сказав на презентації Юрій Молчанов.

У своєму фейсбук акаунті він активно виступає проти Православної церкви України, проукраїнських ідей, а прихильників попереднього президента Петра Порошенка називає «порохосектою».

На даній презентації лунали заяви, що врегулювання конфлікту на Донбасі державними діячами провалилося. «Якщо політики не можуть вирішити, тоді повинні вступати громадські інституції», — сказав Костянтин Стогній.

medium 1 1
Український журналіст Костянтин Стогній в етері медіапроєкту «Люди» на 112 каналі
Фото: 112 канал

На думку представника України в ТКГ Сергія Гармаша, артисти, спортсмени чи медики, які долучаються до форуму, можуть погано орієнтуватися в політичних нюансах. Тому й не бачать проросійського спрямування заходу. Якби церква справді прагнула порозуміння між українцями, то покликала б на форум представників патріотичних спільнот і добробатів.

«Це суто проросійський захід, який організований афілійованою з РПЦ (Російська православна церква — ред.) церквою та відбудеться в проросійському місці. Ми чудово пам’ятаємо розповідь Гіркіна про те, що вся його особиста охорона під час захоплення Слов’янська складалася з послушників Святогірської лаври», — додає Сергій Гармаш

Форум «Люди миру» пройде у Святогірській лаврі 21 вересня — якраз у розпал кампанії місцевих виборів. Тези, заклики та рішення форуму можуть бути використані як на виборах, так і після них.

«Імовірна загроза полягає ось у чому: коли ОПЗЖ отримає більшість у місцевих радах, її представники можуть наухвалювати рішень щодо налагодження зв’язків з прикордонними районами Росії. Такі випадки в нас уже були», — пояснює hromadske колишній заступник голови СБУ Віктор Кононенко.

Він підсумовує, що зараз Росія намагатиметься всіляко захистити ініціативу УПЦ МП. Натомість українська влада повинна реагувати. Тож усе це може нести загрозу відновлення гострого конфлікту.