Європа відмовляється від жорстких заходів: більше ніяких карантинів?

Країни Європи готуються до другої хвилі коронавірусу, але більшість країн цього континенту планують уникнути жорстких карантинних обмежень.

Жорсткий карантин надто дорого коштував економіці та суспільству загалом, передає BBC News Україна. Саме тому європейські політики та можновладці шукають аргументи на користь життя з вірусом, а не повної ізоляції від нього. І все частіше знаходять їх.

Літній вихід з локдауну обернувся зростанням кількості хворих, однак зараз немає ні сплеску смертності, ні хвилі госпіталізацій. Люди втомилися, кількість невдоволених і тих, хто проти карантину, зростає. Доходи бізнесу, населення і держави падають, а витрати на підтримку економіки у штучній комі стають надто важкими.

Все це дає європейцям надію на зиму без локдауну, особливо з огляду на те, що і медицина, і люди, і бізнес поступово адаптуються до життя з вірусом: носять маски, миють руки, тримають дистанцію, працюють з дому. Емоційні італійці з іспанцями поводяться, як стримані скандинави, і сподіваються пройти другу хвилю шведським шляхом – не закриваючи магазини, кафе, офіси і кордони.

Проти нового локдауну вже висловилися найвпливовіші політики на континенті: німецька канцлерка Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон.

“Ми не можемо дозволити собі зупинити життя в країні, оскільки карантин має безліч шкідливих побічних ефектів”, – сказав Макрон в інтерв’ю журналу Paris Match перед зустріччю з Меркель у своїй резиденції на Лазурному березі.

Поговоривши з Макроном, Меркель сказала, що ніхто в ЄС не хоче повторення весняного кошмару.

“Як політики ми за всяку ціну прагнемо уникнути нового закриття кордонів, – сказала вона. – Але для цього нам потрібно діяти разом”.

Через вірус 27 країн Євросоюзу не лише закрилися від світу, а й відгородилися одна від одної шлагбаумами на внутрішніх кордонах, про які не згадували десятиліттями.

a8f2f27 0

Обійтися без карантину

Такими темпами бізнес не лише не переживе другу хвилю, а й ризикує не дожити до неї.

Європа прагне знайти спосіб подолати будь-яке загострення пандемії, не замикаючи людей по домівках на кілька тижнів, як це було у більшості найбільших країн ЄС – Франції, Італії, Іспанії. І в сусідній Британії.

Його німецький колега висловився у тому ж дусі: взимку і восени Німеччина обійдеться без великого карантину.

“Вже точно не знадобиться запроваджувати його в масштабах всієї країни. Ми впевнено входимо в осінньо-зимовий період”, – сказав очільник німецького міністерства охорони здоров’я Єнс Шпан.

Переважно тому, додав він, що за останні пів року медики і посадовці навчилися точково боротися з епідемією, виділяти й ізолювати осередки, не вдаючись до килимових бомбардувань.

Навчитися жити з вірусом

Чим далі в минуле відходить перший напад страху перед смертельним вірусом і чим чіткіші обриси економічної та соціальної кризи, тим більше критиків у тактики випаленої землі, до якої вдалася влада багатьох країн світу в перші місяці пандемії.

І тим менше у політиків бажання повторювати експеримент над виборцями.

“Ми повинні за всяку ціну уникнути крайніх заходів, до яких ми вимушено вдалися у березні-квітні, оскільки і з соціальної, і з економічної точки зору вони – нестерпні”, – сказав у понеділок португальський прем’єр Антоніу Кошта.

Можливо, влада перегнула палицю, але іншого виходу не було, переконаний німецький міністр Шпан.

“У березні була не така ситуація, як зараз, у вересні. Ми менше знали, і динаміка була інша. Тоді єдиним правильним і необхідним рішенням було вжити заходів, і ми зробили це, щоб захистити людей”, – зазначив Шпан.

Смертність в Азії і Європі зійшла нанівець, а з нею зник і страх нової пандемії масштабу “іспанки” столітньої давнини або чуми у середньовічній Європі.

Настав час повертатися до нормального життя, кажуть невдоволені, а то боротьба з вірусом завдасть більшої шкоди, ніж сам вірус. Санітарні бунти прокотилися Європою, і найгаласливішими за традицією виявилися німці.

Влада відповіла: на все свій час, спочатку повернемо економіку до життя, дітей – у школи, працівників – на роботу. Якщо для цього всім доведеться носити маски та відмовитися від вечірок, значить, так тому й бути, будемо штрафувати порушників.

“Нам доведеться ще довго жити з цим вірусом”, – сказала німецька канцлерка Ангела Меркель і нагадала, що стримувати епідемію восени і взимку складніше, ніж влітку.

Її австрійський колега Себастьян Курц вважає, що повернутися до колишнього життя вдасться не раніше літа.

“Виходячи з того, як нині розвивається ситуація, дуже ймовірно, що наступне літо буде вже нормальним”, – сказав канцлер Австрії й не виключив посилення деяких санітарних норм вже цього тижня.

З однією метою – приборкати пандемію, не вдаючись до карантину березневих масштабів, сказав Курц.

Його палко підтримав президент Франції, яка, як і Австрія, славиться гірськолижними курортами і не хоче втрачати ще один зимовий туристичний сезон.

Статті по темі:

Заробітчанка з України показала як проходить карантин в Польщі, в хостелі від СЕС (фото).