Вбивство українського заробітчанина: чоловіка зв’язали і били, потім він помер. Слідство встановило вбивць

Українцю Ігорю Гоменюку, який загинув в аеропосту міста Лісабону, незаконно відмовили у в’їзді в Португалію, його не повинні були ізолювати в кімнаті без камер спостереження, тим більше пов’язувати і бити – вважає слідство.

Про це повідомляє “5 канал“, передає “Це моя Україна“.

Прокуратура пред’явила звинувачення у вбивстві трьом інспекторам Служби у справах іноземців та кордонів в аеропорту Лісабона. Генеральна інспекція внутрішньої адміністрації стверджує, що інші співробітники Служби спробували приховати вбивство.

Трудовий мігрант з Новояворівська Львівської області, 40-річний Ігор Гоменюк прибув до Лісабона рейсом зі Стамбула 10 березня. Прикордонники відмовили йому у в’їзді – нібито через те, що в українця не було трудової візи. Перед депортацією Гоменюка помістили в центр попереднього утримання, де він помер через два дні.

Медики швидкої допомоги спочатку зробили висновок, що смерть наступила в результаті серцевої недостатності через епілептичний напад. Але журналісти з’ясували, що Гоменюка в аеропорту сильно побили. Після сюжету телеканалу TVI24 через два тижні після інциденту, влада почала розслідування.

30 березня по підозрою у вбивстві затримали трьох інспекторів Служби у справах іноземців та кордонів (SEF) – Луїса Сілву, Бруно Соуза і Дуарте Лаха. Суд відправив їх під домашній арешт із зобов’язанням носити електронний браслет. 30 вересня всім трьом висунули звинувачення в співучасті у вбивстві, а Сілві і Лаха, крім того, звинувачують у володінні незареєстрованою зброєю. Вони відмовлялися свідчити і коментувати звинувачення.

Нікому крім них прокуратура не пред’являла звинувачень. Проте відомство ініціювало перевірку причетності до інциденту інших осіб, заявивши при цьому, що сумнівається в компетентності і законності дій служби безпеки аеропорту та міграційних офіцерів.

Зокрема, держзвинувачення вважає, що Служба у справах іноземців та кордонів занадто пізно повідомила Консульство України про депортацію Гоменюка, а також те, що йому необхідна медична та юридична допомога.

Інспектори не прислухалися до рекомендацій медика після огляду 12 березня в 1:30 ночі, коли йому ввели транквілізатор: Гоменюка не стали відправляти в лікарню, а залишили замкненим в медкімнаті в аеропорту, де не було камер спостереження.

Коли українець «показав ознаки порушення», охоронці знерухомили його – наділи наручники і зв’язали щиколотки, а після викликали міграційну службу. При цьому “аномальна процедура” не викликала ніяких питань у інспекторів, які прибули на цей виклик рано вранці в 4:41, хоча вони знали, що тих, кого депортують не повинні замикати і містити в наручниках.

Відмова Гоменюку у в’їзді в Португалію також викликав питання у прокуратури. Українцям не потрібні візи, щоб потрапити в країну, але його затримали на паспортному контролі в 11 ранку 10 березня.

Слідство з’ясувало наступні обставини загибелі українця. Обвинувачені Дуарте Лаха, Бруно Соуза і Луїс Сілва о 8:15 ранку 12 березня зайшли в кімнату, в якій Гоменюк провів ніч. У Сільви була поліцейський кийок, а у Сауз – наручники. На вході вони сказали охороні не реєструвати їх імена.

У кімнаті на Гоменюка наділи наручники, зв’язали лікті за спиною і стали наносити удари. Чоловіка повалили на землю і продовжили бити. Коли він намагався кричати, йому наказали замовкнути. Почувши звуки боротьби, в кімнату спробували зайти охоронці, але інспектор Лаха їх виставив.

Через 20 хвилин троє інспекторів вийшли, а Гоменюк залишився лежати на підлозі пов’язаний і в наручниках. Один з інспекторів сказав охоронцям: «Тепер він заспокоївся»; а інший додав: «Сьогодні мені навіть не потрібно йти в спортзал».

О 16:35, коли до Гоменюка прийшли, щоб посадити його на черговий рейс до Стамбула, він вже не рухався і не подавав ознак життя. Викликали представників Червоного Хреста і швидку допомогу. Реанімаційна бригада засвідчила смерть чоловіка о 18:40 вечора 12 березня.

Розтин показав, що причиною смерті стало механічне удушення через перелом ребрових дуг в результаті побиття і іммобілізації чоловіка.