Як правильно вибрати намет, та який підійде саме тобі?

Намет – вірний супутник пішохідного та водного туриста. Використовують альпіністи, рибалки і просто любителі відпочинку на природі. Але в магазинах вартість та вибір наметів доволі різноманітний, і принцип “чим вище ціна – тим краще» не завжди працює. Тому, якщо потрібно вибрати намет https://alp.com.ua/spalnye-meshki/ для сімейного відпочинку, не має сенсу переплачувати за спеціалізований  для альпіністів. А якщо ви хочете сплавлятися до берегів Білого моря, вам не підійде спорядження для гірських походів.

Отже, якими бувають намети? Як їх вибирати? На що звертати увагу, щоб запланований похід не перетворився на важке випробування? Ми відповімо на всі ці питання і допоможемо вам зробити правильний вибір.

Види наметів за призначенням:

Для початку давайте розберемося, якими намети бувають по призначенню. Це значно спростить вам пошук. Зараз на ринку кілька видів туристичного та спортивного спорядження:

  1. Кемпінгові. Якщо ви вибираєте намет для відпочинку на природі, і спортивні подвиги вашою програмою не передбачені, потрібна саме кемпінгову модель. Вона відрізняється великими розмірами, завдяки чому в наметі може розміститися кілька людей. Це комфортний намет для дозвілля в колі друзів і сім’ї, його можна купити, якщо ви плануєте не заморочуватись, рибалити і купатися на березі річки, озера, моря. Однак при виборі кемпінгових моделей, потрібно особливу увагу приділити матеріалу, з якого зроблено спорядження. Кращий матеріал для тенту – ріпстоп, суміш поліестеру і нейлону. Він з легкістю витримує навіть тропічні зливи, тому шторм або сильний дощ не стануть для вас катастрофою. Також у хорошого кемпінгового намету хоча б 2 входи і система вентиляції, завдяки якій в літню спеку можна відпочивати під тентом, не ризикуючи отримати тепловий удар.
  2. Трекінгові. Це спеціальне спорядження для піших і велопоходів. Основна вимога до трекінгових моделей – невелика вага, адже спорядження доведеться тягти на плечах. Однак при порівняно легкій вазі моделі, повинні зберігатись міцність, стійкість і здатність витримувати хоча б помірний дощ. Кращими вважаються моделі у вигляді півсфери, тому що вони витримують шквальні пориви вітру. Також значення має матеріал стійок: пластмаса – поганий вибір, незважаючи на її малу вагу. Вона дуже крихка, і каркас може зламатися. Тому краще шукати моделі з дюралюмінієвим каркасом.
  3. Універсальні. У цю категорію потрапляють туристичні намети, які можна вибрати для будь-якого виду відпочинку. Вони підходять рибалкам не менш, ніж пішохідним туристам або шанувальникам сплавів на рафтах. Відмінні риси – невелика вага, велика місткість, легка збірка і водостійкість.
  4. Спеціальні. Сучасні виробники пропонують спеціалізоване спорядження для всіх видів дозвілля: зимової та літньої риболовлі, альпінізму, відпочинку на пляжі, в лісі і горах. Вибрати спеціальний намет має сенс, якщо вас цікавить єдиний вид дозвілля. Для альпіністів випускають підвісні намети, для тропіків – із захистом від комах і т.д.
  5. Для високогірних сходжень. Різновид вузькоспеціалізованої екіпіровки, яка відрізняється наявністю снігозахисного захисту, міцного каркаса, спеціального захисту від води і ультрафіолету. Ці намети полегшені, тому що на великій висоті кожен грам має значення. Ціна хорошої альпіністської екіпіровки набагато вище середньої. Але економити не варто, тому що життя і здоров’я дорожче.
  6. Експедиційні або штурмові. Штурмові намети – різновид альпіністського спорядження. Вони легкі і швидко встановлюються навіть в умовах обмеженої видимості. Експедиційне екіпірування відрізняється від штурмових моделей тільки великим розміром і комфортом: в такий намет поміститься до п’яти чоловік.

Вибираючи намети alp.com.ua, ви можете помітити, що туристичне спорядження різниться кольорами. Колір – це не питання естетики, він має велике значення, особливо якщо ви шукайте екіпіровку не для сімейного дозвілля, а для альпінізму, сплавів, екстремальних подорожей. У горах і на воді ви часто можете зіткнутися з низькою видимістю: через туман і снігопад ви не будете бачити навіть на відстані витягнутої руки. Тому чим яскравіше і агресивніше буде колір спорядження, тим краще. Туман може опуститися раптово, ви відійдете за водою – і не побачите своєї стоянки. У такій ситуації кислотні кольори допоможуть швидко розшукати табір.

Особливості конструкції наметів

Спорядження може бути одношаровим або двошаровим. У обох варіантів є свої плюси і мінуси. Переваги одношарових моделей – легка вага, невеликий обсяг в складеному вигляді, хороша повітропроникність. Намети роблять з матеріалів, що витримують шквальні пориви вітру і тиск води, снігу. Мінімальна вага досягається за рахунок використання всього двох дуг.

6523.650 2x 2
Зразок одношарового намету

Мінуси одношарових моделей тісно пов’язані з їх плюсами. Всередині легко осідає конденсат, відвести воду під час дощу не вийде (для цього потрібен додатковий тент), а дві дуги не витримують те навантаження, яке здатні прийняти чотири.

Для двошарових моделей використовують два види матеріалів, кожен з яких виконує свої функції: провітрювання, захист від вологи та холоду. Двошарові намети дозволяють підтримувати комфортний мікроклімат, вони більш просторі і зручні, але важать більше, а збирати і розбирати їх потрібно як мінімум удвох.

Форма намету

Класична форма – двоскатна, схожа на «будиночок». Хоча зараз це не дуже популярна конфігурація, однак у неї багато переваг: подвійні моделі просторі і комфортні, вони легко і швидко встановлюються, здатні захистити туристів від самої сильної тропічної зливи. Вхід в такий намет в дощ, не затоплюється.

Найбільш популярна різновид намети – півсфера. Вона однаково підходить для всіх видів туризму, починаючи від риболовлі і закінчуючи велосипедними турами. Півсфери легкі, надійні, прості в установці, вони витримують пориви шквального вітру. Єдиний мінус: якщо одна з дуг зламається, встановити намет буде неможливо.

u files store 35 107346
Зразок поширеної форми намету, півсферою

Конфігурація «напівбочка» нагадує циліндр або ангар для літаків, зменшений до компактних розмірів. Вона створює великий простір усередині, добре вентилюється, але при цьому важить більше інших видів екіпіровки, а поставити її за пару хвилин неможливо. Вітростійкість теж залишає бажати кращого.

Нарешті, можна вибрати екіпіровку в формі шатра. Це хороший варіант для професійних туристів, а також тих, хто готується до тривалої експедиції. Каркас складається всього з однієї стійки, всередині можна встановити маленьку грубку. Встановлюються намети швидко, але важливо знати нюанси конструкції. Мінуси цієї конфігурації – низька вітростійкість. Для зимових експедицій випускають спеціальні намети.

Матеріал, розмір і водостійкість

При виборі намету мають значення і такі критерії, як розмір і водостійкість. Їх треба оцінювати окремо, навіть якщо ви вже підшукали підходящу конструкцію і форму намету.

Розмір зазвичай оцінюють за кількістю людей. Будьте готові до того, що якщо заявлена ​​максимальна місткість «три людини», за фактом в наметі з комфортом можуть розміститися двоє. Втім, у брендів є свої особливості: деякі закладають і в одномісний намет стільки простору, що можна розмістити трьох.

Каркаси спорядження виробляють зі склопластику, сплавів алюмінію і сталі. Сталеві дуги важкі, вам буде складно нести їх на плечах. Склопластик порівняно крихкий, тому найкращий вибір – сплави алюмінію. Тканина тенту може бути зроблена з лавсану і поліестеру, нейлону, капрону і анида. Оцінюйте водостійкість тканини: 1500 мм, зазначені в описі, означають, що модель витримує тільки легкий дощ. Для сильної зливи потрібна модель на 7000 мм, але універсальними вважаються намети з показниками водостійкості верхнього тенту в 3000 мм.

karkas palatki
Розібраний каркас намету з дюралюмінію

Окремо оцінюйте тканину, з якої зроблено дно: це повинен бути нейлон, поліестер або структурований поліестер. Якісні моделі передбачають герметизовані шви для додаткового захисту від вологи.

І останнє, універсальної екіпіровки не існує. Шукайте модель, яка підійде вашим цілям, стилю дозвілля і погоднім умовам.