“Через уповільнення Гольфстриму”: учені попередили Європу про загрозу кліматичної катастрофи

Науковці вважають, що до повільнення Гольфстриму призвів вплив людини на навколишнє середовище. Якщо глобальне потепління прискориться, океанська течія може повністю зупинитися, вважають автори дослідження. Вчені виявили значні зміни в системі атлантичної течії Гольфстрім, яка в тому числі, яке несе тепло до Європи.

Про це повідомляє Financial Times з посиланням на два опублікованих дослідження, передає “Це моя Україна“.

Мова йде не тільки про саму течію уздовж східного узбережжя Північної Америки, а й про всю пов’язаної з нею систему атлантичних течій, що зачіпає північно-західне узбережжя Африки, Західну Європу, Скандинавію, Баренцове море, Північний Льодовитий океан.

Дослідження в журналі Nature Geoscience показує, що Гольфстрім сповільнилося до рекордних за останнє тисячоліття значень. Уповільнення течії відбулося всупереч прогнозам вчених – воно було більш різким. Автори досліджень пов’язують це явище з глобальною зміною клімату на планеті.

Стефан Рамсторф з Потсдамського інституту досліджень впливу клімату вважає, що причина в антропогенному впливі на природу.

«Це, швидше за все, викликано нашими викидами парникових газів, тому що іншого правдоподібного пояснення такому уповільнення немає. Саме це передбачали кліматичні моделі протягом десятиліть», – зазначив учений.

За словами Рамсторфа, за останні сто років швидкість течії Гольфстріму знизилася на 15%. Це вже вплинуло на погоду, зокрема привело до більш частої спеці на півдні Європи. Вчені стурбовані таким уповільненням, оскільки при продовженні процесу циркуляція мас води, що формують клімат в обох півкулях, може повністю дестабілізуватися.

Океанограф Британської антарктичної служби Ендрю Мейерс зазначив, що до початку антропогенного впливу на клімат загальна система Гольфстріму була більш стабільною. Зараз на неї чинять значний вплив танення льоду в Гренландії і збільшення кількості опадів в Північній Америці.

«Це вказує на те, що уповільнення, швидше за все, не природна зміна, а результат людського впливу», – додав Мейерс.

Однак кліматолог з Оксфордського університету Тім Палмер вважає, що на зміни погоди в Європі впливають і інші фактори. Інше дослідження, в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, показало, що прискорення темпів глобального потепління може призвести в результаті до повної зупинки Гольфстріму.

Провідний автор цього дослідження Йоханнес Ломанн з Університету Копенгагена заявив, що в найближчі сто років зупинки течії очікувати не варто, якщо глобальне потепління різко не прискореться.

Вчені не вперше попереджають про те, що Гольфстрім сповільнюється. У квітні 2018 року дві групи дослідників прийшли до висновку, що швидкість теплої течії зараз найбільш повільна за останні 1,6 тис. років. Це може привести до більш суворих зим в Західній Європі, більш швидкому підвищенню рівня моря у Східного узбережжя США і негативному впливу на ситуацію з тропічними дощами. За їхніми висновками, глобальне потепління, яке, в свою чергу, було викликано антропогенною діяльністю, в значній мірі сприяло уповільненню Гольфстріму.

Нагадаємо, раніше ми писали На українсько-польському кордоні кількатисячна черга людей, більшість без масок: поляки опублікували фото.