Кінець локдауну: Ізраїль відкриває готелі, ресторани, спортзали, школи та інші установи

Ізраїль найшвидшими темпами у світі вакцинує своє населення. Вже більше половини населення отримало вакцину, кількість хворих різко почало зменшуватися, а уряд оголосив про закінчення локдауну.

Як пише Радіо Свобода, за офіційними даними, станом на 2 квітня в Ізраїлі на коронавірус хворіє лише 6581 людина. Населення Ізраїлю становить понад 9 мільйонів людей. Більш ніж 5,2 мільйона дорослих отримали принаймні одну дозу вакцини, з них 4,8 мільйона прищепилися двічі. Відтак наразі майже 52% громадян країни повністю вакциновані.

Наразі Ізраїль готується розпочати вакцинацію дітей, бо нові штами коронавірусу серйозно вражають не лише літніх людей, а й молодих. Про це в ефірі Свобода Live розповів лікар-анестезіолог із Тель-Авіва Борис Бриль.

Загалом влада Ізраїлю була дуже наполегливою у перемовах з компанією-виробником вакцин Pfizer, розповів в інтерв’ю агентству Bloomberg гендиректор компанії Альберт Бурла. За словами Бурли, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу телефонував йому 30 разів, іноді й посеред ночі. Нетаньягу постійно щось уточнював, на кшталт: чи можна вакцинувати школярів або вагітних.

«Пане прем’єре, зараз третя година ночі», – якось відповів йому Бурла, але Нетаньягу усе одно продовжував запитувати.

Пандемія в Ізраїлі тривала так само важко, як і в інших країнах світу. Влада тричі запроваджувала загальнонаціональний «локдаун»: зачиняли школи, торговельні центри, спортзали, кафе і ресторани. Людям заборонялося покидати свої домівки далі, аніж на 500 метрів.

Останній «локдаун» Ізраїль запровадив, коли в країні вже стартувала масова вакцинація. Планували, що карантин триватиме пару тижнів, натомість обмеження послабили лише наприкінці лютого цього року.

«Наразі країна повністю вийшла з «локдауну». Закрилися майже усі відділення лікарень, де приймали хворих на коронавірус. Лишилися буквально одиниці. На лікування приходять або невакциновані громадяни, або ж ті, що вакцинувалися, але були на імунно-супресивній терапії. Це терапія, що пов’язана з онкологією і не дозволяє виробляти антитіла», – говорить лікар Борис Бриль.

Ізраїль – єдина країна світу, котра мала безперебійні поставки вакцини Pfizer. Цьому є декілька пояснень: за умови, якщо поставки вакцин будуть масштабними та безперебійними, прем’єр Нетаньягу пообіцяв організувати одну з найшвидших кампаній вакцинації населення у світі й оперативно поділитися даними про її вплив на пандемію. Для Pfizer це також була непогана пропозиція: компанія отримала надійний майданчик для продовження дослідження свого препарату, адже Ізраїль має відносно невелике населення і високий ступінь цифровізації даних. Електронними медичними картками користується 99% населення країни, відзначає агентство Bloomberg.

Іще одним фактором, що підштовхнув Pfizer укласти договір про безперебійну поставку вакцини до Ізраїлю, стала ціна, яку запропонувала держава. На початку року видання Jerusalem Post повідомляло, що за вакцинацію однієї людини Ізраїль платить близько 47 доларів. Агентство Bloomberg повідомляло про 30 доларів, що удвічі дорожче від тієї ціни, яку платить США. Сам Нетаньягу відмовився обговорювати вартість вакцини, посилаючись на конфіденційність угоди.

Ізраїль: життя після пандемії

«Ми продовжуємо носити маски на роботі та у приміщеннях. Але на вулиці масковий режим зняли. Багато хто обурюється: мовляв, навіщо взагалі носити маски. Але вакциновані не всі 100% населення, зокрема й діти. Крім того, нові штами вірусу вражають більше молодих людей і дітей», – додає лікар Борис Бриль.

Як зазначає ізраїльське видання The Jerusalem Post, наразі у переліку невакцинованих є 2,5 мільйона дітей і близько одного мільйона дорослих.

За офіційними даними, протягом доби на COVID-19 в Ізраїлі захворіла 251 людина. Статистика попередніх днів свідчить, що стрибків захворюваності в країні немає, і пандемія дійсно йде на спад.

За словами Бриля, здебільшого до статистики інфікованих потрапляють невакциновані громадяни, а також ті, хто хворіє у легкій формі, бо ефективність вакцини Pfizer складає 94–95%, тому хворі все одно будуть з’являтися, каже лікар.

Усі вакциновані громадяни Ізраїлю отримують так звані «зелені паспорти» – спеціальний документ, котрий дає можливість безперешкодно відвідувати кафе, ресторани, спортзали, концерти тощо. Крім того, «зелений паспорт» дозволяє відвідати Грецію й Кіпр без необхідності ізолюватися після перетину кордону. Угоду про це підписали лідери цих країн.