Ціни на продукти в Польщі дешевші ніж в Україні, а зарплати вищі: порівняння

До прикладу кілограм полуниці на ринку “Броніше” (Варшава, Польща) в еквіваленті обійдеться в 26,1 грн, тоді як у Києві на “Столичному” — 100 грн, говориться в дослідженнях громадської організації “Економічний дискусійний клуб”. Майже за всі овочі й фрукти українці платять набагато більше від своїх західних сусідів.

Відповідь на питання чому так?, проста. Аграрії в Польщі отримують дотації від держави й можуть продавати продукцію дешевше. У нашій країні такої допомоги майже немає, зате дорожчають комунальні послуги. В свою чергу, ці витрати виробники перекладають на плечі покупців.

Як відрізняються ціни в Україні та Польщі

За тепличні огірки покупці в Варшаві в еквіваленті платять 14,9 грн, а в Києві — 23 грн за кг. Буряк на польському ринку обходиться в 9 грн, а у нас — 15 грн за кг, помідори тепличні коштують 26,1 грн і 40 грн за кг відповідно. Яблука в Україні в середньому на 60–100 % дорожчі. Наприклад, якщо покупець у польській столиці платить за сорт “Чемпіон” 7,5 грн, то в Києві — 15 грн за кг.

Також, слід брати до уваги те, що заробітна плата у двох країнах істотно відрізняється. За даними польського Центрального статистичного управління, середня зарплата в Польщі в 2021 році становить близько 5,5 тис злотих на місяць, це $ 1,445 тис. В Україні ж, за інформацією Державної служби статистики, в середньому платять 13,5 тис грн, $ 500 на місяць.

До того ж продукти харчування в Україні стрімко дорожчають.

За даними Держстату, порівняно з травнем минулого року ціни на соняшникову олію зросли на рекордні 75,2 %, цукор подорожчав на 67,2 %, яйця на 34,4 %, а хліб — на 16,6 %. За інформацією Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), в червні на 16% подорожчала курятина. Білокачанна капуста зросла в ціні удвічі, буряк — в 1,6 рази, а морква на 78 %.

Такого миттєвого зростання цін торік не спостерігалося. Виробники продуктів харчування кажуть, що в найближчі кілька місяців ціни підскочать ще на 10–15 %.

Чому продукти в Україні коштують більше?

У Польщі аграрії отримують субсидії від держави, вони можуть модернізувати ферми і встановлювати більш низькі ціни на продукти харчування. Держава мотивує молодих людей створювати свої ферми, яким виплачують одноразову допомогу в розмірі $ 15 тис. Зазвичай для роботи на полях у Польщі запрошують українців, у яких заробітна плата менша, ніж у місцевих жителів. Тобто аграрії економлять і на цій статті витрат.