29 березня Савин день: що можна і не можна робити у цей день

29 березня християни східного обряду вшановують пам’ять Савина Єрмопольського, який постраждав за віру у III столітті. У народному календарі – Савин день, який також називали «Візним днем», передає “Це моя Україна“.

За старих часів в цей день люди визначали, яким буде літо.

Савин Єгипетський (Єрмопольський), який жив у III тисячолітті, був правителем давньоєгипетського міста Гермополь. Він постраждав під час переслідування християн. Ховаючись від переслідування, Савин Єрмопольський сховався зі своїми однодумцями в невеликому селищі. Але був відданий за дві золоті монети.

Савин день
Савин Єрмопольський

Зраду здійснив жебрак, якого завжди підтримував Савин Єгипетський, допомагаючи йому грошима, одягом та їжею. Коли мученика Савина та його подвижників заарештували за наказом імператора Діоклетіана, їм запропонували публічно відмовитись від християнської віри. Почувши відмову, язичники кинули християн у Ніл.

Народне свято, присвячене великомученикові Савину Єгипетському, у давнину стали називати Візним або Саввиним днем. Візним його назвали тому, що в цей час селяни займалися підготовкою свого основного «транспорту» до посівних робіт.

Наші предки лагодили вози, щоб влітку, в розпал сезону, не залишитися без діла.

29 березня  належало запрягти коня в воз і проїхатися на ньому по селі. Їхали не просто так, а із змістом, прислухаючись до звуків, що видавали колеса.

Якщо скрипіло переднє праве колесо, то знали – це до грошей. Поскрипував переднє ліве – до проблем зі здоров’ям. Скрип заднього лівого – до боргів. Заднього правого – до успіху у всьому.

Народні повір’я, що прийшли з давніх-давен, сповнені дивних, а часом смішних забобонів. Слідувати їм, звичайно ж, не потрібно. У наших сучасників інші цінності та традиції. Але знати, як жили люди кілька століть тому варто.

Що можна робити в Савин день

У давні часи в Савин день потрібно було не тільки проїхатися на возі по селі, але й подбати про сани, які вірою і правдою служили всю зиму. Їх прибирали на зберігання до наступної зими.

Савин день вважався ідеальним часом для покупок. Речі, які купують цієї пори, служать довго. Жінкам у цей час належало нагадати чоловікам у тому, що природа створювала їх ніжними істотами. Тому важку роботу по дому вони перекладали на чоловіків.

Савин день вважався вдалим для ворожіння на картах. Уміння передавалося з покоління до покоління. Ворожити могли не всі, тому до ворожок у Савин день вишиковувалася черга.

Що не можна робити 29 березня

Головні заборони на Савин дня стосуються грошей. У цей час їх не можна позичати. Це призведе до безгрошів’я та злиднів.

У Савин день також забороняється:

  • Приймати їжу після заходу сонця. Люди, які не дослухаються до заборони, можуть залишитись без грошей.
  • Розпалювати печі. Незважаючи на те, що погода була ще холодною, будинки спеціально обігрівали напередодні. Вважалося, що якщо затопити піч у Савин день, це може спричинити пожежу.
  • За старих часів 29 березня не викидали сміття. Старці казали, що разом з мотлохом та відходами можна викинути сімейне щастя та удачу.

Савин день: народні прикмети

Наші пращури помітили, якщо у цей день погода хороша, то й весна буде такою. Якщо вранці землю огортав туман, це означало, що літо буде непогожим: холодним і дощовим.

Якщо вдень по небу мчали хмари, розуміли: хороша погода, яка буде за Савиним днем, протримається довго.

Якщо у цей час було багато опадів – до поганого врожаю.

Також ,29 березня іменини відзначають: Іван, Павло, Юліан, Омелян, Трохим, Олександр, Роман, Денис. У цих людях є дух авантюризму – у сенсі слова. Вони готові ризикнути, якщо відчувають: вдача поруч. Їх люблять дружини та діти, цінують начальники та колеги.