Настурції: секрети вирощування та догляд

Настурції (Nasturtiums) – одні з найшвидших і найпростіших у вирощуванні однорічних рослин. З середини літа і до перших осінніх заморозків вони розпускають величезну кількість яскравих квіток напрочуд широкої гами — не тільки помаранчевих, жовтих і червоних, а й кремових, лососево-рожевих, бордових і малинових. Деякі з них мають привабливе мармурове або строкате листя. Розповідаємо, як виростити настурцію та як її доглядати.

Для гарного зростання настурціям необхідне сонячне світло не менше половини дня. Дуже важливий вільний дренований ґрунт, настурції найкраще цвітуть на бідних ґрунтах. Родючий ґрунт призводить до рясного зростання листя на шкоду квітам, які приховані під листям.

Рослини настурції включають як багаторічні, і однорічні квітучі види роду Tropaeolum, що налічує понад 80 різних рослин.

Ці трав’янисті квіти родом із Південної та Центральної Америки і відомі своїми багатими, насиченими, дорогоцінними квітами.

Особливості настурції

Посаджені навесні після того, як мине загроза заморозків, вони швидко і легко ростуть. Загалом квіти настурції тяжіють до теплої частини колірного спектру. Округле листя схоже на мініатюрне листя лотоса.

Існують сорти настурції практично для всіх цілей садівництва: кущисті рослини для бордюрів, кучеряві рослини для стін і контейнерів, а також альпінарії, що надають ефектну висоти.

Листя і квіти їстівні, мають перцевий присмак, тому цю рослину часто можна зустріти в городах, посаджених поряд з брокколі, капустою та цвітною капустою, де воно відлякує шкідників.

настурції

Вирощування з насіння

  1. Замочування насіння у воді на ніч перед посадкою може прискорити проростання, але насіння настурції найкраще проростають, коли ґрунт теплий.
  2. Посійте насіння у ґрунт на глибину близько 3 см і на відстані 8 см один від одного.
  3. Проріджуйте до 30 см один від одного у всіх напрямках.

Посів

У жаркому кліматі вибирайте місце, затінене від жаркого полуденного сонця. Завжди перевіряйте конкретні дані на упаковці із насінням. Що стосується ґрунту, настурції не вибагливі і процвітатимуть навіть у бідному ґрунті, якщо їх регулярно поливати.

Догляд за розсадою

Прямий посів іноді ризикований, оскільки ви можете висмикнути сіянці під час прополювання грядки. Щоб уникнути випадкового прополювання, позначте місце посадки етикеткою. Через характерне листя розсаду настурції легко помітити.

Читайте наші новини тепер і на Google news.

Особливості посадки настурції у відкритий ґрунт

Насіння можна висівати безпосередньо там, де вона цвістиме.

  • Перекопайте ґрунт і переконайтеся, що на ньому немає бур’янів. Поливайте ділянку перед посівом – це дозволить не змити насіння після посіву;
  • Посійте насіння на глибину 1,5 см на відстані близько 10 см один від одного – або вдавіть його пальцем, або використовуйте бамбукову тростину, щоб зробити неглибокий ямку;
  • Прикрийте насіння ґрунтом;
  • Після появи сходів (приблизно за два тижні) проредіть їх до відстані близько 30 см один від одного.
  • Ви також можете просто розкидати насіння по саду, де ви хочете, щоб воно з’явилося – наприклад, по краю піднятих грядок.

В який час садити настурцію у відкритий ґрунт

Висівайте насіння під укриття з березня і на вулицю, коли ґрунт прогріється, з березня по травень — пізній посів забезпечить цвітіння до перших заморозків.

Особливості посадки настурції в будинку в горщику

Ви також можете посіяти насіння настурції в горщики – це хороший спосіб отримати більш ранні квіти, а також хороший варіант, якщо ви хочете створити гарну експозицію в контейнері наприкінці сезону.

Просто посійте по одному насінню в 9-сантиметровий горщик у теплиці або на сонячному підвіконні, загартуйте її та висадіть на вулицю пізньої весни.

Для зниження родючості та забезпечення хорошого дренажу змішайте дві третини багатоцільового компосту без торфу з однією третиною дрібного гравію або щебеню.

настурції

Догляд за наструцією

Настурції вирощують або з насіння як однорічні рослини, або купують у розплідниках, де їх можна знайти разом з іншими овочами-компаньйонами.

Насіння швидко проростає, і незабаром після цього рослина починає цвісти. Після посадки настурція зазвичай сама доглядає себе, вимагаючи стільки ж води, скільки ви даєте навколишнім рослинам.

Видалення відцвілих квіток зазвичай не потрібне, проте завжди рекомендується зривати квіти, що дозріли, для використання в салатах і для прикраси літніх десертів.

Кущики, притиснуті до землі настурції заповнять прогалини в цвітінні в сонячному багаторічному саду і добре підійдуть для посадки серед однорічних лілій або троянд.

Світло

Настурції найкраще ростуть і цвітуть, якщо посаджені на сонячній ділянці, де щодня є від шести до восьми години прямого сонячного світла.

Температура та вологість

Деякі сорти настурції висаджують як багаторічні рослини. Однак у більшості кліматичних зон ця рослина вважається однорічною і завершує свій життєвий цикл лише за один вегетаційний період.

Рослина віддає перевагу денним температурам в районі 20 градусів за Цельсієм і може пережити легкий мороз, але не холодне заморожування. Крім того, ця рослина віддає перевагу середній рівень вологості (від 30 до 50 відсотків), але це не дуже вимогливо.

Однак настурції можуть зазнавати труднощів у надзвичайно сухих або надзвичайно вологих умовах.

Полив

Настурції зазвичай віддають перевагу щотижневому поливу, але при посадці в теплиці або на сонячній овочевій ділянці їх можна поливати частіше. У таких умовах потреба у воді може бути високою з боку навколишніх рослин та швидко висушити ґрунт.

Настурції можуть пережити помірну посуху, але цвітіння, швидше за все, зменшиться, а листя почне виглядати млявим.

Вам буде цікаво: Як виростити алое на підвіконнику: корисні поради.