Хризантема: правила вирощування та догляд

Хризантема – дуже красива рослина, яку люблять багато садівників, однак у догляді вони непрості. Щоб виростити ці рослини і добитися від них цвітіння – треба постаратися. Давайте з’ясуємо, що їм потрібно.

Що за квітка хризантема

Начебто звичайна, всім знайома рослина, але здивувати може легко! По-перше, її не тільки для краси в саду садять і в букети ставлять, а й… їдять! Це про хризантему овочеву, поки що у нас маловідому, але дуже шановану кулінарами Південно-Східної Азії. А чого вартий Хризантемовий трон? Термін найчастіше позначає інститут японської монархії або вказує безпосередньо на імператора Країни висхідного сонця. До речі, на імператорській пресі Японії зображено її ж, хризантему!

Види хризантеми

Хризантеми вважаються осінніми квітами, до того ж відцвітають вони мало не останніми. Однак дехто може зацвісти і влітку. Одні хризантеми нам звичні з дитинства, інші, як правило, ефектніші, поступово поповнюють асортимент розплідників, наших садів і квіткових салонів.

Варто заглянути на виставку хризантем у якомусь ботанічному саду, щоб помилуватися різноманітністю цих рослин. За розміром суцвіть виділяють дрібноквіткові, середньоквіткові та великоквіткові, за формою – прості, напівмахрові, махрові, а також напівкулясті, кулясті, помпонні, плоскі, відігнуті, кучеряві, анемоноподібні, променеподібні, павукоподібні. І кольорова гама у хризантем вражаюча.

Хризантема кущова

Мабуть, саме цим словосполученням рясніє інтернет, варто лише набрати запит «хризантема». Почасти в цьому винні продавці посадкового матеріалу, віднісши сюди хризантеми, що мають форму «куща». А по суті це переважно сорти багаторічної рослини хризантеми корейської.

Ще один часто вживаний «народний» синонім – садова хризантема.

Хризантема
Хризантема кущова

Хризантема мультифлора (багатоквіткова)

Це узагальнена назва сортів у вигляді округлої кулі, причому кущ не вимагає формування (прищипування). У період цвітіння при правильній агротехніці крона хризантем групи мультифлора рівномірно посипана дрібними та середньої величини суцвіттями, на відміну від кущових хризантем, більше схожих на букети із суцвіттями переважно у верхній частині.

Ще одна відмінність – стебло, схоже на укорочений міні стволик. Він у мультифлор лише один! Буває, звичайно, що кілька рослин посаджені впритул один до одного в один горщик і здається, що пагонів, що йдуть з-під землі, більше одного.

Хризантема
Хризантема мультифлора (багатоквіткова)

Хризантема корейська

Хризантему корейську (Chrysanthemum koreanum) отримано в результаті гібридизації. Численні сорти, відносна зимостійкість та різноманітність форм зробили ці хризантеми дуже популярними. Висота кущів варіюється від 40 см до 1 м, а також сорти відрізняються формою і розміром суцвіть, забарвленням.Терміни цвітіння можуть в різні роки сильно відрізнятися. Деколи ранньоквітучі сорти прикрашають сад кілька місяців, до сильних заморозків.

Хризантема
Хризантема корейска

Хризантема індійська

Хризантема індійська (Chrysanthemum indicum). Це ті самі розкішні квіти, які ми зазвичай бачимо у букетах. Хризантему індійську у наших широтах часто вирощують переважно у теплицях, тому що у відкритому ґрунті шансів у неї немає.

Хризантема
Хризантема індійська

Вам буде цікаво: Секрети підсвітки: яка лампа потрібна для кімнатних рослин.

Посадка

Навесні треба все зробити максимально швидко, від вибору місця до підготовки ґрунту, посадки та мульчування. Ділянка має бути сухою, сонячною, не вітряною, але без застою повітря. Посадочні ями заповнюють легким або середнім некислим суглинком, щедро додаючи туди компост або перегній, особливо якщо бідні ґрунти.

Якщо кущик хризантеми куплений вже перед морозами, можна зберегти рослину прямо в горщику в сухому прохолодному приміщенні (підвал, теплиця для вигонки зелені) і висадити за всіма правилами в квітнику вже навесні.

Ще варіант – посадити хризантему у відкритий ґрунт, але перед цим для страховки відокремити від неї невелику частину, щоб перетримати у будинку до весни.

На старе місце хризантеми можна висаджувати через 3 – 4 роки, якщо раніше з ними там не було проблем. Якщо було помічено грибні інфекції, паузу збільшують, а грунт для профілактики обробляють фунгіцидами.

Догляд

Полив. Поливати хризантеми не так просто. І нестача вологи може позначитися негативно, а надлишок нашкодити. Справа в тому, що вогкість – чи не головний ворог хризантем, вона може спровокувати спалах грибних захворювань. Тому полив поверх листя – табу, тільки по ґрунту. Полив двічі на тиждень може знадобитися тільки під час бурхливого відростання пагонів у червні-липні під час посухи.

Поява бутонів – сигнал, що поливи час припиняти, поступово замінюючи їх обережним розпушуванням ґрунту. Не зайвим буде замульчувати квітник.

Підживлення. Що стосується підживлення, то без нього не обійтися. Потрібне воно як мінімум 2 за сезон:

  • наприкінці травня – азотна, підійде, наприклад, аміачна селітра із розрахунку 1,5 – 2 ст. ложки на 1 кв. м;
  • у липні, під час формування бутонів – фосфорно-калійна, наприкрад, суперфосфат (1 сірникова коробка на 1 кв. м.) плюс сірчанокислий калій (0,5 ст. ложки на 1 кв. м).

Часто використовують і будь-які комплексні добрива для квітучих садових рослин, особливо коли потрібно підгодувати багато різних квітучих рослин. Підживлення свіжою органікою виключено.

Укриття на зиму. На зиму хризантеми можна вкрити хвойними гілками, а ґрунт навколо куща замульчувати перегноєм або сухим листям.Вкриті на зиму не надто морозостійкі хризантеми розкривають у квітні, орієнтуючись погодою, щоб рослини не потрапили під сильні заморозки, але й не зіпріли.

Розмноження

Поділом куща. Найчастіше вдаються до поділу куща, посадженого 2 – 3 роки тому. Роблять це навесні, як тільки мине загроза нічних заморозків. Пишний кущ, що добре розрісся, можна розділити на 2 – 3 частини, щоб у той же рік вони стали окрасою саду.

Відведеннями. Можна розмножити хризантему відведенням. На початку літа пагін пригинають до землі, пришпилюють і присипають це місце вологим ґрунтом. Кінець відведення повинен стирчати з-під землі. Бутони, що зав’язалися на відводці, відразу вищипують. Молоді поросли з’являться до наступного сезону, хоча може й раніше.

Насінням. Хризантеми-однолітники (хризантема посівна, хризантема увінчана та ін.) нашим садівникам майже не знайомі, хоча їх вирощувати не складніше, ніж багаторічні. Насіння сіють під зиму або на розсаду в березні-квітні, для висадки у відкритий ґрунт у середині травня. Практикують і посів одразу в квітник у квітні, але в цьому випадку цвітіння буде пізніше.

Підписуйтесь на новини «Це моя Україна»  тепер і в Telegram.