Електричні розподільчі щити: для чого вони потрібні та які вимоги до них існують

Безпечне та безперебійне електропостачання це ті речі про які варто думати в першу чергу при плануванні ремонту у своєму домі чи офісі, тому не варто економити на цьому. Не менш важливим є те, які саме електричні кабелі, реле напруги, ввідно-розподільчі щити та інші допоміжні елементи ви виберете для встановлення у своїй оселі. Сьогодні ми розповімо саме про електричні розподільні щити та їх особливості.

Розподільний щиток, що встановлюється на вході квартири або у приватному будинку, насамперед забезпечує електробезпеку при експлуатації приладів та обладнання. У нових будинках вони спочатку передбачені проектом, а в старих будинках розподільчі щити поступово витісняють лічильники із пробками. За допомогою щита здійснюється розподіл електроенергії між групами споживачів, створюється надійний захист від перевантажень та коротких замикань.

розподільчі щити
на фото ввідно-розподільчий щит

Для розміщення електричних приладів використовується металева або пластмасова скринька. В обов’язковому порядку встановлюється електролічильник та загальний вимикач для повного знеструмлення квартири. Вимкнення можна виконати вручну або воно відбудеться автоматично у разі аварійної ситуації. Якщо ввідний автомат встановлений перед лічильником, він підлягає обов’язковому опломбування, як і сам лічильник.

Найчисленнішою групою приладів є автоматичні вимикачі. Вони захищають не лише проводку, а й самі побутові прилади. Кожному автомату відповідає певна група споживачів, але в кожний потужне пристрій встановлюється індивідуальний автомат. Кожен може примусово відключатися чи спрацьовувати автоматично. До слова, якісні автоматичні вимикачі можна знайти в гіпермармаркеті Все є, крім цього тут є дуже великий асортимент іншої електротехніки.

Крім автоматів, у щитку встановлюються пристрої захисного вимкнення. Вони виконують порівняння вхідних і вихідних струмів і за порушення встановленого балансу відбувається їх спрацьовування. Як правило, це трапляється при неконтрольованих струмових витоках, а саме відключення настає під дією струму, безпечного для людини. В електричному щитку передбачено спеціальні шини, виконані у вигляді мідних смужок. До них підключаються автомати та інші прилади. Нульові дроти підводяться до окремої колодки з клемами – нульовою шиною. Для підключення заземлення використовується спеціальна шина, що заземлює.

Варто зазначити, що розподільчі щити, в яких на всю квартиру використовується кілька автоматів, залишились у минулому. Потреба у великій кількості модульних приладів пояснюється зручністю та підвищеною безпекою. Якщо в одній із кімнат зламалася розетка, можна вимкнути один автомат, а решта мережі продовжить працювати у штатному режимі.

Вимоги до розподільних щитків

До електричного обладнання висуваються особливі вимоги, оскільки він відповідає за безпеку експлуатації побутових приладів. В обов’язковому порядку має бути наступне:

  • Наявність технічного паспорта з описом споживачів та номінального струму;
  • Розроблена схема підключення;
  • Маркування проводів із позначенням приладів лінії;
  • Заземлення щитка та всіх пристроїв, що підключаються;
  • Якщо розподільний щиток металевий, то конструкція і дверцята повинні бути заземлені, а покриття корпусу – діелектричне;
  • Наявність вільних клем на шинах нульового та заземлюючого дроту;
  • Щиток має бути виготовлений із негорючого матеріалу.

Інші рекомендації

При складанні електричного щита необхідно використовувати лише якісну та надійну електротехнічну продукцію. Не варто звертати увагу на дешевші китайські аналоги, особиста безпека набагато важливіша. Також для підключення проводів до автоматів найкраще використовувати спеціальні наконечники для опресування. Звичайно тоді доведеться придбати і кліщі, за допомогою яких виконується обжим, але їхня вартість не надто висока.

Додамо, що використання ізолюючої стрічки вже не актуально, багато електриків використовують виключно термозбіжні трубки. Такий витратний матеріал зручний і надійний та не обов’язково мати будівельний фен, можна скористатися звичайною запальничкою.

Ще однією важливою особливістю розподільних щитків є їхній дизайн та компактність. Сучасні виробники щитків пропонують широкий вибір дизайнерських рішень, які допомагають щитку гармонійно вписатися в інтер’єр квартири або будинку. Таким чином, ви можете обрати щиток, який не лише забезпечить безпеку вашого електропостачання, але й стане естетичним доповненням до вашого дому.

Для того щоб забезпечити максимальну безпеку та надійність електричної системи, рекомендується звернутися до надійних професіоналів. Висококваліфіковані електрики допоможуть вам підібрати оптимальний розподільний щиток з урахуванням специфіки вашого дому та потреб споживання електроенергії. Крім того, вони правильно встановлять та налаштують всі необхідні пристрої, що забезпечать стабільну та безпечну роботу вашої електричної мережі.

Уникайте самостійних експериментів з електрикою, особливо якщо ви не маєте відповідних знань та досвіду. Недотримання правил та неправильне підключення можуть призвести до небезпечних ситуацій, таких як пожежі або ураження електричним струмом. Завжди дотримуйтесь інструкцій та правил безпеки при роботі з електрикою.

Зрештою, ефективне та надійне електропостачання – це запорука комфортного проживання та роботи в домі чи офісі. Інвестуйте в якість електричної системи та оберіть надійний та сучасний розподільний щиток, щоб мати під контролем електроенергію та забезпечити безпеку своєї сім’ї чи колег. Пам’ятайте, що правильно спроектована та встановлена електрична система – це інвестиція у майбутнє вашого дому, яка забезпечить стабільну та надійну роботу протягом багатьох років.