Що приготувати на Різдво

Хочемо порадити Вам, що можна приготувати на Різдво українцям, щоб стіл був красивим, а страви смачними.

Різдво Христове – це одне з найголовніших християнських свят, яке відзначається в Україні з особливою урочистістю. У цей день прийнято накривати святковий стіл, на якому обов’язково присутні дванадцять страв.

Традиційні страви, що можна приготувати на Різдво

Традиційно на Різдво українці готують такі страви:

 • Кутя – це головна страва різдвяного столу. Кутя готується з пшениці, маку, меду, горіхів та сухофруктів. Вона символізує достаток і достаток.
 • Узвар – це компот з сухофруктів, який також є обов’язковою стравою на різдвяному столі. Узвар символізує здоров’я і довголіття.
 • Пісний борщ з вушками – це традиційна різдвяна страва, яка готується без м’яса. Вушка – це вареники з тіста, начинені грибами, капустою або картоплею.
 • Тушкована капуста з грибами – це ще одна популярна різдвяна страва.
 • Запечена риба – це символ достатку і благополуччя.
 • Вареники з різними начинками – це традиційна українська страва, яка також присутня на різдвяному столі. Вареники можуть бути з картоплею, капустою, сиром, грибами або іншими начинками.
 • Солодкі страви – це обов’язковий атрибут різдвяного столу. Солодкі страви можуть бути різними: печиво, торти, тістечка, цукерки та інші.

Сучасні різдвяні страви

Крім традиційних різдвяних страв, українці також готують і сучасні страви. Наприклад, на різдвяному столі можна зустріти такі страви:

 • М’ясні страви – м’ясні страви, такі як запечена свинина, яловичина або курка, також є популярними на різдвяному столі.
 • Рибні страви – рибні страви, такі як запечена форель або лосось, також є популярними на різдвяному столі.
 • Салати – салати також є популярними на різдвяному столі. Салати можуть бути різними: з овочів, фруктів, морепродуктів або інших продуктів.
 • Напої – на різдвяному столі також присутні різні напої: вино, шампанське, чай, кава та інші.

Як вибрати страви для різдвяного столу

При виборі страв для різдвяного столу слід враховувати такі фактори:

 • Традиції родини – кожна родина має свої традиції щодо того, які страви готуються на Різдво.
 • Вподобання гостей – якщо ви запрошуєте гостей на різдвяне застілля, слід враховувати їхні вподобання щодо їжі.
 • Важливість свята – Різдво – це особливе свято, тому страви на різдвяному столі повинні бути особливими.

Що готували на Різдво наші предки

В Україні Різдво завжди було особливим святом, яке об’єднує сім’ї і наповнює серця радістю та теплом. Однією з найважливіших частин цього свята було приготування спеціальних страв, які символізували щедрість і радість. Давайте зануримося в історію та розкажемо про те, що готували українці на Різдво в давнину.

1. Кутя: Символ Об’єднання та Долі

Найважливішою стравою на святковому столі була кутя. Це був особливий каша, виготовлений із звареного пшеничного зерна, меду, горіхів та сухофруктів. Кутя вважалася символом об’єднання родини та долі. Готуючи цю страву, господиня проявляла свою щедрість і бажання поділитися радістю з рідними.

2. Голубці

Свята Вечеря мала свої особливі традиції. На стіл обов’язково ставали голубці. Голубці були з різною начинкою. Готували голубці взуті і обуті – це відображало добробут і процвітання.

Що приготувати на Різдво
приготувати на Різдво можна і голубці

3. Пампушки та Калачі: Символи Щедрості Землі

На Різдвяних столах також обов’язково з’являлися пампушки та калачі. Пампушки, які готували із солодкого тіста, символізували обійми і тепло родинного вогнища. Калачі, як правило, були великими та розкішними, вони відображали щедрість землі та плодючість родючого грунту.

4. Медовуха та Узвар: Напій та Компот для Радості

Не менш важливою частиною Різдвяного столу були напої. Медовуха, яка готувалася на основі меду та води, символізувала радість і веселощі. Узвар – варений компот із сухофруктів та меду – надавав освіжаючий та ароматний настрій святковому застіллю.

Загалом, святковий стіл українців на Різдво в давнину відзначався не лише смачними стравами, але і глибоким символізмом. Кожна страва мала своє особливе значення та передавала певні традиції та цінності. Це було свято об’єднання, радості і глибокого зв’язку з природою та родоводом. Приготувати на Різдво ці старовинні страви ви можете і зараз, вам має сподобатися.

Приємного вам Різдва!

Читайте також: Українські колядки для дітей 9-10 років