Хвороба Х: що це таке і чому всі про це говорять

Непідтверджена ажіотажна атмосфера розгортається в українській онлайн-сфері. Тисячі жителів України активно шукають в мережі термін “хвороба Х”, водночас деякі українські ЗМІ прагнуть привернути увагу за допомогою заголовків про можливий появ нового вірусу, “зростання смертності у 20 разів”, та “симптоми нового захворювання”.

У реальності “хвороба Х” представляє собою всього лише умовну назву можливої, поки невідомої інфекції, яка має потенціал викликати серйозніше пандемічне поширення, ніж COVID-19, що за останній час забрала життя понад 6 мільйонів людей по всьому світу, від кінця 2019 року, повідомляє “Це моя Україна“.

Термін “хвороба Х” виник у 2017 році, відзначаючи себе під час вибуху епідемії лихоманки Ебола в Західній Африці у 2014-2016 роках, що вразила понад 11 тисяч осіб.

“Хвороба Х” фактично є своєрідним керівництвом для науковців у протидії невідомим інфекційним загрозам. Це вказує на необхідність виявлення нових та вивчення старих інфекцій, які можуть зазнати мутацій або набути інші форми небезпеки. Для цього був складений список небезпечних патогенів, визнаних як пріоритетні для дослідження.

Серед них вказані геморагічна лихоманка Крим-Конго, віруси Ебола та Марбурга, лихоманка Ласса, східний респіраторний синдром (СРС), важкий острий респіраторний синдром (ТГРС), Ніпах, лихоманка Рифт-Валлі та Зіка.

Covid-19 також увійшов у цей перелік. Частково завдяки цьому підготовка вчених дозволила розробити успішну вакцину проти коронавірусу за рекордно короткий термін – всього за 326 днів.

Ще на початку пандемії Covid-19 по всьому світу висловлювалися авторитетні голоси, які вказували на те, що інтервал між новими пандеміями скорочується, і не варто виключати можливість нової смертельної пандемії через кілька років.

“Звучить як щось, що міг би придумати Ілон Маск – Хвороба Х”, – жартували міжнародні ЗМІ у вересні-листопаді 2023 року, коли ВООЗ оголосила про формування групи з понад 300 вчених, які вивчатимуть “понад 25 сімейств вірусів, бактерій, а також “хворобу Х”, зокрема, які можуть призвести до серйозної пандемії.

Чи існує небезпека?

Чому знову говорять про “хворобу Х”? Чи вже є серйозні новини щодо нового вірусу, який може стати загрозою?

Ні, все не так. З 17 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія, фахівці та чиновники зберуться для обговорення цього питання.