17 березня – День святого Патріка

Свято на честь св. Патріка, небесного покровителя Ірландії, давно поширилося і інші країни. День Святого Патрика відзначають 17 березня у Дубліні та Нью-Йорку, Токіо та Сеулі, у Буенос-Айресі та Сіднеї.

У багатьох містах по всьому світу відбуваються ходи з піснями та танцями, беруть участь у яких тисячі людей.

Хто взагалі такий святий Патрік, чому на його честь усі одягаються в зелене і до чого тут трилистник — ось наш повний путівник у свято.

Хто такий святий Патрік: історія свята

Святий Патрік жив наприкінці IV – середині V століття нашої ери. Звісно, точних відомостей про нього збереглося дуже мало. Є, щоправда, одне джерело, яке можна вважати відносно достовірним — «Сповідь», написана Патріком. Але вона далеко не повною мірою проливає світло на біографію святого.

Відомо, що на світ він з’явився у Британії, у тій її частині, яка перебувала під пануванням римлян. Звали його тоді Мевін Суккат. В Ірландію він потрапив у 16 років як раб — хлопця викрали місцеві пірати. У рабстві майбутній святий і прийняв християнство. Він молився весь час у полоні і Господь почув ці молитви і підказав новонаверненому, як врятуватися з неволі. Мевін утік і повернувся на батьківщину. Проте за кілька років він знову їде до Ірландії, тепер уже добровільно і в сані єпископа з ім’ям Патрік.

А приїде тому, що було йому бачення, яке наказувало звернути ірландців до християнства. Місіонер Патрік припав місцевим мешканцям до душі настільки, що єдинобожжя в Ірландії було прийнято без серйозного протистояння.

Вважається, що Патрік також подарував острову писемність, а також вигнав звідти всіх змій – і змій на ірландській землі справді немає, це науковий факт.

17 березня – це день смерті святого, який залишався серед навернених ним язичників до кінця своїх днів. Місце, де він спочиває, достеменно невідомо, найчастіше згадують місто Даунпатрік (назва якого так і перекладається — «поховання Патріка») на британському шматочку острова. Є легенда, що місце для могили обирали два неприборкані бики. Їх запрягли в віз із тілом святого, і поховали його там, де тварини зупинилися.

Ірландці день свого покровителя почали відзначати лише через тисячу років тому. Спочатку це було просто народне свято, а до літургійного календаря дату внесли вже на початку XVII століття. А ще через три століття День святого Патріка став в Ірландії офіційним вихідним.

До речі, місіонер-єпископ є небесним покровителем не лише Ірландії, а й Нігерії — тому що християнські проповідники до цієї африканської країни приїжджали здебільшого якраз із Смарагдового острова.

Традиції свята

Сьогодні День святого Патрика є державним святом в Ірландії, Північній Ірландії та на острові Монтсеррат (входить до архіпелагу Малих Антильських островів), а також в одній із провінцій Канади Ньюфаундленд і Лабрадор. А світової популярності йому принесли мігранти. Ірландці, які вирушили за кращою долею в США, в тузі за батьківщиною провели 17 березня масштабний парад з піснями і танцями. Сталося це або у Нью-Йорку, або, за іншою версією, у Бостоні ще у XVIII столітті. З того часу й пішло: у деяких містах фестивалі на честь святого розтягують аж на кілька днів, а найбільшого розмаху вони набувають у місцях проживання великої ірландської діаспори. А ось власне в Ірландії перша велика святкова хода відбулася лише 1931 року.

хода День Патріка
хода до Дня святого Патріка

Головна християнська традиція шанування святого – сходження паломників на гору Croagh Patric на заході Ірландії. За переказами, саме тут святий 40 днів молився та постив, а демони намагалися йому всіляко перешкодити. Силою молитви святому вдалося загнати бісів у печеру одразу на горі — і кажуть, що злі духи ув’язнені там і досі.

Ті ж, кому шлях паломників надто важкий чи недоступний, відзначають свято по-народному. Одна з веселих традицій — випити так звану «Чарку Патріка» – віскі чи ель із трилистником у склянці. Сама дія так і називається – «осушити трилисник». У день Патрика церква навіть дозволяє пастві вживання алкоголю, незважаючи на те, що дата випадає на пост. При цьому, і ви зараз дуже здивуєтеся, більшу частину XX століття в Ірландії навіть діяв закон, який наказував закривати 17 березня всі паби — надто завзято гуляли місцеві жителі. Але в 70-х цю вимогу влада скасувала, мабуть, усвідомивши повну марність заборони.

На ходу на честь святого всі намагаються одягнутися у зелений, символічний колір свята. Є навіть звичай трішки щипати тих, хто колірний дрес-код проігнорував. До одягу прикріплюють прикраси у вигляді листа конюшини, але не чотирилистої, а трилистника. За переказами, за допомогою саме цієї рослини Патрік пояснював язичникам християнський догмат про святу Трійцю.

17 березня у формі трилисника печуть солодощі, вкриті смарагдовою глазур’ю, а ще готують традиційні страви: капусту з беконом та солонину.

Ще один символ свята – лепрекон, істота з кельтських міфів, яку в Ірландії поважали приблизно як у нас домовика. Лепрекони вважаються хранителями скарбів. Є навіть легенда, що якщо зловити чарівного чоловічка в День святого Патрика, він повинен показати, де заховані багатства, чи виконати три бажання. Зі святом на честь святого лепреконів стали асоціювати нещодавно, і це був суто маркетинговий хід. Просто рекламній компанії знадобився милий казковий персонаж, щоб було кого зображати на листівках та сувенірах.

ірландці святкування
ірландці у вбранні лепреконів

Незвичайні факти про День св. Патріка

На честь свята 17 березня зеленим кольором підсвічують багато будинків по всьому світу. Смарагдовим відтінком сяяли Сіднейська опера, Емпайр-стейт-білдинг, колесо огляду “Лондонське око”, Колізей, Пізанська вежа. А в Чикаго є традиція підфарбовувати на День Патрика міську річку. Щоправда, початок їй було покладено правоохоронними органами і зі святом зв’язку ніякого не мало. Вперше у воду додали зелений рослинний барвник, щоб відстежувати нелегальне скидання відходів.

Читайте також: Молитва за відвернення стихійних лих.