6 причин дитячої агресії та як з нею боротися

У сучасному світі багато хто звик звинувачувати в проблемах розкладання суспільства, технології чи навіть генетику — що завгодно, аби лише перенести відповідальність на щось, що не підвладне контролю. Але чи справді це так?

Інтернет, ТікТок і навіть новомодні іграшки Поп-іт, як з’ясовується, не винні в тому, що дитина підвищує голос, жбурляє улюблені іграшки та виявляє агресію. То що може критися за причинами такої поведінки і чи можна з цим боротися?

Чесно сказати, коли вперше стикаєшся з дитячою агресією, стає як мінімум лячно. Твоя улюблена дитина раптом стає іншою — жбурляє пісок у дітей, трощить усе на своєму шляху і замість вітання дає щулбани малюкам (траплялося й таке).

“Він некерований!”, “От у наш час такого не було!” — в один голос заявляють бабусі та дідусі, які виросли на концепції, де ремінь був найкращим «лікуванням» від прояву негативних емоцій.

Як мама зі стажем, якій неодноразово доводилося боротися з дитячою агресією, я зрозуміла лише одне — проблема найчастіше криється в самому батькові. І лише розібравшись у собі та у причинах, які справді можуть турбувати дитину, можна раз і назавжди навчитися справлятися з дитячою агресією. Головні умови – терпіння, любов і бажання поміняти мінус на плюс.

1. Негативна оцінка

Бути батьком – не завжди просто. Часто за причиною агресії улюбленого чада стоять закиди та надто часті звинувачення від старших членів сім’ї. Малюк, якого звинувачують у всіх гріхах, незабаром розсудить: «Я поганий, значить, і поводитимусь погано!».

Як допомогти:

Постарайтеся якнайчастіше хвалити дитину і переконайте її в тому, що любите її такою, якою вона є. З усіма особливостями характеру, витівками та дитячою тривожністю, яка часом часто не дає спокою батькам. Постарайтеся замінити конструкцію “Ти поганий, тому ти так робиш” на “Мені не подобається, що ти вчинив подібним чином, тому що своїм вчинком ти зробив комусь боляче”.

дитячої агресії

2. «Я розумію, що роблю погано, але не можу зупинитися»

Дуже часто дитина чудово усвідомлює, що її дії є неправильними, проте через вік не може себе контролювати. Пам’ятайте, що в цій ситуації дорослий це ви.

Як допомогти:

Зупиніть дитину. Іноді необхідно, щоб ви взяли на себе відповідальність та допомогли дитині впоратися з агресією. Покажіть малюку, що ви можете захистити його від негативних проявів, а отже, і від інших небезпек цього світу. Якщо ви бачите, що агресія вийшла з-під контролю і стає згубною не тільки для дитини, а й для оточуючих – підійдіть та обійміть маленького порушника спокою. Притисніть його руки своїми — у нього має бути впевненість у тому, що ви намагаєтесь заспокоїти його, а не проявляєте до нього агресію.

дитячої агресії

3. Все починається з сім’ї

Якщо в сім’ї б’ються, кричать, не чують один одного і вирішують більшість питань на підвищених тонах — чекати на іншу поведінку від дитини не варто. Він обов’язково вас «віддзеркалює».

Як допомогти:

Постарайтеся вирішувати свої проблеми мирним шляхом і (!) ніколи не лаятись на очах у дитини.

4. Боротьба за увагу

Часто за проявом дитячої агресії стоїть банальна жага ласки та уваги з боку батьків.

Як допомогти:

Порада проста – приділяйте своїй дитині якомога більше часу. Намагайтеся, щоб у ваші дорогоцінні хвилини наодинці не втручалися гаджети та інтернет. Розмовляйте з дитиною і всіма силами давайте їй зрозуміти, що ви поряд.

5. Втома

Це факт — коли дитина втомлюється, її збудження починає зростати і може перерости у напад агресивної поведінки.

Як допомогти:

Перебуваючи у відповідному стані, дитині дуже важко заспокоїтись самій. Проявіть турботу, пригорніть її, приголубте, обніміть. Скажіть кілька ласкавих слів їй на вушко. За 2 години перед сном завершуйте усі активні ігри.

6. Реакція на заборону

Дитина не отримує те, чого їй так запекло хочеться. Як і у дорослого, даний факт викличе у нього негативну реакцію, ось тільки стримати її малюк через вік не в змозі.

Як допомогти:

У разі потреби відмови поясніть причину заборони, а не відмахуйтеся фразою «Бо я так сказала». Переведіть увагу дитини, або запропонуйте компромісне рішення. Встановлюйте правила поведінки, які заздалегідь обговоріть із дитиною.

Повторюся, бути батьками — це неймовірно складно, і часом питання, які доводиться вирішувати, справді змушують зазнати почуття сорому, безсилля та болю. Якщо проблема з агресією стає систематичною і не піддається контролю, не бійтеся звернутися за консультацією до фахівця. Як би старше покоління не переконувало нас у тому, що ми виросли без «мозгоправів» і їм було достатньо «рятівного» ременя як аргументу, немає нічого страшного в тому, щоб шукати свій спосіб порятунку від проблеми.