Овочі у теплиці: як створити сприятливі умови для вирощування смачного врожаю

У умовах нашого клімату теплиці стали просто невід’ємною складовою отримання високих урожаїв овочевих культур. Переваги перед відкритим ґрунтом очевидні: це набагато стабільніші умови всередині теплиці, які дозволяють отримувати високі врожаї овочів, це зручність догляду за рослинами, за ґрунтом, це набагато менші витрати ручної праці, адже не потрібно турбуватися про укриття рослин у разі похолодання або захисту від північного вітру, граду, крижаного дощу.

Що стосується температури, її можна регулювати шляхом щільного закриття або відкриття дверей, відповідно, підвищуючи або знижуючи температуру.

До того ж ви гарантовано отримаєте більш ранній урожай овочів, зможете виростити овочі, які у вашому регіоні у відкритому грунті просто не зростатимуть, та й продовжити сезон споживання свіжих плодів теж можна, адже в теплиці можна отримати не один, а два і більше урожаїв.

Підготовка ґрунту

Для початку давайте поговоримо про те, як підготувати ґрунт у теплиці до нового сезону. Робити це можна як восени, так і навесні, але зазвичай восени все, що роблять власники теплиць, це видаляють сміття з поверхні ґрунту, а всю роботу вони відкладають на весну. Навесні потрібно докласти всіх зусиль, щоб приготувати грунт для вирощування овочів.

Для цього, ґрунт потрібно знезаразити, оновити чи покращити, перекопати, розпушити. Якщо є можливість, то ґрунт у теплиці краще оновити. Зазвичай ґрунт оновлюють, знімаючи шар завтовшки 12-15 см і замінюючи його на новий, проте не у всіх вистачає на це сил. Якщо не оновлювати, то його можна поліпшити, але для початку слід знезаразити.

Для знезараження підійде звичайна марганцівка. Зробіть рожевий розчин марганцівки, розігрійте його до 90 градусів і добре пролийте ґрунт, витрачаючи на квадратний метр ґрунту приблизно відро розчину.

Після обробки, ґрунт необхідно вкрити плівкою на добу, щоб добре пропарити. Так ви знищите шкідливі організми, а заразом і підніміть температуру ґрунту. Далі потрібно підвищити поживність ґрунту, тому під перекопування ґрунту потрібно внести по відру компосту або перегною і по столовій ложці нітроамофоски на квадратний метр ґрунту. Залишається ґрунт розпушити, розбивши всі грудки і видалити залишки бур’янів або частини рослин, якщо такі траплятимуться, і теплиця під овочі буде готова.

теплиці

 Висадження розсади у теплицю

  • Перед посадкою овочів потрібно визначитися, як правильно посадити в теплицю ці овочі. Потрібно спершу зробити грядки. Зазвичай у теплиці шириною 160-165 см цілком можна зробити дві грядки шириною 65 см, між ними залишиться прохід у 30-35 см, чого цілком вистачить, щоб вільно переміщатися теплицею і доглядати за рослинами. Цілком можна зробити одну грядку по центру з проходами з боків, особливо так зручно робити, коли теплиця дозволяє людині перебувати в ній на повний зріст.
  • У самій теплиці культури, які віддають перевагу хорошому повноцінному освітленню, обов’язково розташовуйте з південного боку. Культури, які вимагають повноцінного запилення, більше люблять прохолоду, ніж спеку, розташовуйте ближче до вхідних дверей, щоб по можливості можна було забезпечити їх припливом свіжого повітря, просто відкривши ці двері. Чергуйте рослини з спадної, тобто починайте з капусти, далі будуть огірки, томати, далі редиска, морква та інші коренеплоди.
  • Високі теплиці, де можна розташовуватись на весь зріст, надзвичайно зручні, в них можна розмістити культури також за принципом зростання, тобто всі високорослі розташувати в центрі, далі розташувати середньорослі і, нарешті, низькорослі. Таке розташування дозволить забезпечити всі культури світлом, ніхто нікого не затінюватиме.

Оптимальні умови у теплиці

  1. Після того, як підготували грунт, зробили грядки або одну грядку по центру, визначайте, який має бути рівень вологості в теплиці.
  2. Для теплиці температура та вологість – це важливі умови, якщо ґрунт перебуває в порядку. Слід знати, що найбільш висока потреба у волозі у овочевих культур спостерігається в період їхнього максимально активного розвитку та зростання. У цей період вологість ґрунту має бути на рівні 85-90%. У період дозрівання плодів вологість має бути на рівні 80-85%.
  3.  Звичайно, волога в теплиці має бути такою, яку люблять ті чи інші рослини. Скажімо, огірки: їм потрібний регулярний, але дуже помірний полив. Для томатів полив потрібен дрібний, але, навпаки, максимально рясний, тому вирощувати огірки та томати в одній теплиці буває складно, доводиться розмежовувати теплицю, розділяючи грядки плівкою, або використовувати окремі теплиці. В даному випадку невеликі, компактні, дешеві теплиці просто паличка-рятувала для тих, хто хоче виростити на одній ділянці томати та огірки.
  4.  Полив також потрібно проводити з розумом, враховуючи те, що всередині зазвичай досить жарко та добре прогріті повітря та ґрунт. Поливати холодною водою овочі не можна, це може спричинити шок кореневої системи, вона на деякий час немов засне. Поливати овочі потрібно водою кімнатної температури, оптимальна температура поливної води становить 23-25 градусів.
  5. Вологість повітря також відіграє важливу роль, як і вологість ґрунту. Зазвичай оптимальною вологістю повітря для огірків, баклажанів, томатів, перцю є рівень 50-60%.
  6. Щодо температури, то вона не повинна вдень перевищувати 30 градусів, інакше рослини будуть відчувати шок, а пилок може стати стерильним і запилення не станеться. Вночі температура в теплиці не повинна опускатися нижче 10 градусів, так як це негативно позначиться на рослинах.
  7.  Намагайтеся добиватися того, щоб уночі земля не була вологою, інакше може утворитися конденсат, що призведе до спалахів грибної інфекції.

Слудкуйте за нами на Google news.