Ніжки-лотоси: 6 фактів про страшну китайську традицію бинтування ніг

Зараз ця традиція видається варварською, і в Китаї про неї вважають за краще не згадувати. Але вона існувала протягом майже тисячі років, до 40-х років минулого століття, а остання пара взуття для «золотих лотосів» була пошита у 1999 році.

З початку X та майже до середини XX століття в Китаї існував обряд бинтування стоп, який став частиною китайської культури. Розмір ноги для китайської жінки був настільки важливим, що, сватаючи наречену, батьки нареченого спочатку звертали увагу на розмір стопи, а потім уже на обличчя та інше. Дівчата зі стопою довше 10 см вважалися непривабливими, а перспективи одружитися були досить туманними, володарок ступнів до 10 см називали «срібними лотосами», а щасливиці, у яких ступня була 7 см, гарантовано виходили заміж. Їх називали “золотими лотосами”.

Бинтування ніг
LEGION-MEDIA

Факт №1

Звідки пішов цей звичай, досі точно не відомо, але однією з найпопулярніших легенд була історія про імператора Лі Ю, який мав багато наложниць. Одна з них Яо Ньянг придумала виконувати танець на кінчиках пальців на сцені у формі лотоса, прикрашеного дорогоцінним камінням та золотом. Дівчина бинтувала ноги білим шовком так, щоб вони нагадували півмісяці, і виконувала «танець лотоса», який викликав у імператора повне захоплення. Незабаром вона стала улюбленою наложницею, і інші жінки почали її наслідувати. Згодом бинтування ніг стало нормою, а саме явище отримало назву «золоті лотоси». (Читайте також, Через передозування вітаміном А у 13-річних двійнят повипадало волосся).

Крихітна дитяча стопа стала вважатися основною ознакою жіночої краси та витонченості. Чим мініатюрнішою була ніжка, тим вище цінувалася дівчина. Пізніше розмір стопи став показником статусу жінки у суспільстві.

Бинтування ніг
LEGION-MEDIA

Факт №2

Бинтувати ноги дівчаткам починали з 4-5-річного віку, поки ступня була ще маленькою і піддатливою, а до 10 років нога мала вже сформуватися. Обряд правильніше було б назвати тортурами, тому матерів, які зазвичай втішали та шкодували своїх дівчаток, до нього не допускали. Процедуру проводила старша в сім’ї жінка. Ноги дівчаток омивали відварами цілющих трав, змащували маслами, зрізали нігті, щоб ті не вростали в шкіру, після чого пальці силою вдавлювали в підошву стопи так, щоб вони зламалися. Ноги перебинтовували пов’язками, які міцно зшивали.

Пов’язки знімали кожні два дні, щоб запобігти зараженню та запаленню, а дівчаток змушували долати великі відстані, щоб прискорити деформацію стопи та відновити кровообіг у кінцівках. Бинти з кожним разом затягували все тугіше. А дівчаток при цьому переконували, що тільки так вона буде бажаною для чоловіків і зможе знайти собі гідного нареченого. У багатьох випадках сильний біль при зв’язуванні стопи посилювався інфекцією (яка іноді призводила до гангрени), утрудненого кровообігу та ослаблення кісток та зв’язок.

Факт №3

Серед поціновувачів даного звичаю існувала своєрідна класифікація: ніжки називали божественними та дивними, а серед їх різновидів розрізнялися: пелюстки лотоса, молодий місяць, струнка дуга, бамбукові пагони, китайські каштани тощо. Також оцінювалася припухлість та м’якість гомілки та щиколоток, які набрякали через травмовані стопи.

Крихітна «лотосна стопа» в ляльковому шовковому черевичку вважалася однією з найпривабливіших якостей майбутньої нареченої. Чим менше ступня, тим сексуальніша дівчина.

бинтування ніг
LEGION-MEDIA

Факт №4

На додаток до зміни форми стопи дівчинка мала освоїти і особливу ходу. Жінки пересувалися невеликими кроками, тому використовували при ходьбі м’язи внутрішньої поверхні стегон та сідниць. Вважалося, що таким чином зміцнюються м’язи піхви, тому така практика від початку була пов’язана з еротичним підтекстом.

Факт №5

Ідеальні «золоті лотоси» позбавляли багатьох жінок можливості самостійно пересуватися, тому вони проводили майже все життя, сидячи або лежачи. Це призвело до того, що мільйони жінок застрягли вдома, не маючи нагоди займатися повсякденними справами, просто тому, що їм було дуже важко ходити. Зв’язування ніг пізніше стали оцінювати як одне з явищ в історії суспільства, що контролюють фізичне пересування жінок поряд з їхніми правами (корсети — ще один такий приклад).

А дослідження цього явища доводять, що, швидше за все, в пізніші часи зв’язування ніг практикувалося не тільки заради заміжжя, а й для того, щоб тримати жінок вдома і змушувати займатись ручною працею, такою як ткання бавовняних ниток і т.д.

Бинтування ніг
LEGION-MEDIA

Факт №6

Бінтування ніг було офіційно заборонено в 1912 році і все ж таки десь цей обряд тривав до кінця сорокових років минулого століття.

Виробництво лялькового взуття, яке могло поміститися на долоні, тривало аж до 1999 року, доки залишалися живими деякі жінки з деформованими ступнями.

бинтування ніг
LEGION-MEDIA