Хитрощі досвідчених дачників: готуємось до нового сезону

Праця на дачній ділянці дуже різноманітна і по кінцевій меті виконуваної роботи, і за характером її виконання. Будівництво теплиць та скопування грядок, посадки овочевих культур та боротьба зі шкідниками, прикраса ділянки та збирання врожаю. І багато інших робіт. На кожну з них покоління дачників нагромадили величезний досвід найкращого виконання. Дачникі люблять ділитися своїми знаннями із друзями та сусідами, а також в Інтернеті. А вся хитрість у тому, що ніякої хитрості немає, просто грамотно та акуратно потрібно виконувати перевірені роками правила.

Планування та підготовчі роботи

Щороку, починаючи із зими, досвідчений дачник починає планувати свої літні справи. Слід скласти список майбутніх будівельних робіт, щоб влітку не витрачати час на пошук будівельних матеріалів. Насамперед плануються роботи на березень та квітень. За допомогою «Календаря садівника» можна для свого регіону скласти черговість посадкових робіт. У цей час слід перевірити клумби, намічені для посадок, та забракувати зіпсовані. У березні починається висаджування розсади деяких культур. За розсадою потрібен догляд – підживлення та правильне поливання.

У квітні вже можна виїжджати на ділянку, простежити за відведенням талих вод, провести обрізку дерев та чагарників. Слід прибрати сміття, перевірити стару траву та опале листя на предмет присутності в них шкідників. Якщо все чисто, їх потрібно відправити в компостну купу. Якщо шкідники виявлені, все треба спалити. Звільнити утеплені на зиму кущі троянд, розправити гілки малини, прополоти (розпушити) грядки суниці. Цибулинні рослини підживити повним мінеральним добривом. У приствольних колах дерев і чагарників розпушується ґрунт, краще вилами, щоб не пошкодити коріння.

Будівельні роботи

Якщо на ділянці житло вже є, то будівельні роботи зводяться в основному до побудови різних альтанок і теплиць. А найневитратнішою тепличкою є п’ятилітрова бутилка з відрізаним дном. Такою «тепличкою» можна накрити на грядці будь-яку рослину та врятувати її від негоди.

Дачний

Посадки

Кожна садово-городня культура має бути висаджена у призначений їй природою час. Ці дати можна дізнатися з довідкової літератури від досвідчених городників свого регіону в інтернеті. (Читайте також, Як правильно посадити троянди у відкритий грунт весною). У певних випадках спочатку в тепличних умовах вирощується розсада, а коли рослини зміцніють, а на вулиці потеплішає, їх висаджують у відкритий грунт.

Полуниця

Урожай полуниці можна збільшити, якщо застосувати кілька хитрих прийомів. Наприклад, нашатирний спирт працює як добрива, і як захисний засіб від шкідників. Сенс підживлення нашатирем – у внесенні в ґрунт азоту, що міститься в спирті. Азот добре засвоюється рослинами. Вносити його можна з ранньої весни до повної стиглості плодів. На кислих грунтах нашатирний спирт знижує кислотність, підлужуючи ґрунт. Застосування разом з йодом підвищує захисні властивості розчину проти всіляких грибків, попелиць, мурах, травневих жуків та кротів.

Дачників

Обробка нашатирним спиртом проводиться тричі на сезон. Перший раз після танення снігу та при появі перших ознак зростання листя. Це і підживлення азотом, і знищення шкідників, що перезимували. Друге підживлення проводиться після цвітіння кущів. Третє підживлення розраховане на врожай наступного року, його проводять після збирання всіх ягід.

Робоча суміш містить 40 мл 10% спирту на 10 л води з додаванням 1 літра мильного розчину. Суміш застосовується відразу після приготування. Поливка йде в розпушену грядку. Роботу слід виконувати або рано-вранці, або ближче до вечора, але не при яскравому сонці.

При роботі з нашатирним спиртом слід використовувати захисні засоби – респіратор та гумові рукавички. Крім спирту корисно мульчування грядки опалою хвоєю і папоротю, полив настоєм лушпиння цибулі.

Комах-запилювачів приваблюють конюшина, вівсяниця, тонконіг, квітки білої гірчиці та моркви. Полуниця добре реагує на полив молочними продуктами, сумішшю замоченого хліба.

Полуниця, вирощена з розсади, дає добрий урожай перші два сезони, потім вона вироджується. Тому щороку на новій ділянці слід висаджувати розсаду, два роки збирати врожай, а потім стару видаляти і висаджувати нову розсаду. Перед посадкою розсади на цій грядці слід посіяти та зібрати врожай бобових – горох, боби.

Томати

У томатів свої проблеми. У кущів різних сортів своя гранична (оптимальна) висота куща. І плоди зав’язуються на різній висоті. А вона відраховується за кількістю листочків на стеблі. В Україні найпопулярнішими є так звані «детермінантні» томати. Кущі досягають висоти 80-120 см, але плоди встигають визрівати за українське літо. Садівник повинен сформувати першу кисть із майбутніми плодами над 8-9 листком по висоті стебла. Далі кисті підуть через 1-2 листка. Сам кущ формують або в один або в три стебла. Варіант на одне стебло дасть не більше 6 кистей плодів, варіант у три стебла дасть 10 кистей. Деякі комбінаційні хитрощі з обрізанням пасинків можуть дати 12 кистей. Але не більше.

дачників

Якщо зробити поживний розчин – дві краплі йоду на 5 літрів води для поливання розсади, через два тижні ще раз по 1 літру під кожен кущ, то плоди виростуть трохи більше. Від фітофтори захищає обприскування кущів розчином молока з йодом у пропорції 15 крапель йоду на 1 літр молока та на 10 літрів води. А настій із обрізаного листя та гілок від кущів томатів із дводенною витримкою є гарним засобом від городніх шкідників. А якщо його витримувати більше двох днів, то настій перетворюється на хороше підживлення.

Огірки

Дуже ефективний та цікавий спосіб вирощування огірків без бур’янів. На грядці готуються лунки, у які укладається гній, засипається земля, висіваються по колу лунки кілька насінин. Після цього грядка накривається поліетиленовою плівкою. Плівка притискається. Над кожною лункою прорізається отвір для проходу повітря до рослин. Після того як насіння проросте, з кожної лунки видаляються паростки бур’янів, а найпотужніші пагони огірків випускаються назовні. Бур’яни, що ростуть навколо лунки, видаляти не треба. Вони трохи піднімуть плівку, а своїм теплом зігріватимуть кореневу систему огірків. Грунт там завжди буде пухкий. Основне огіркове стебло з плодами розвиватиметься над плівкою. Огірки над плівкою рідше хворіють.

дачників
Огірки в плівці

Біля огіркової грядки слід посадити кріп.

Цибуля

Цибулю перед посадкою рекомендується три години потримати в розчині солі: одна столова ложка на 1 літру води. Потім 2 години у темному розчині марганцю. Потім ретельно усі цибулини промити. Для боротьби з цибульною мухою рекомендується поливати розчином нашатирного спирту (2 столові ложки на відро води). Наступного дня полити простою водою. А через два тижні полити розчином солі (2 столові ложки на відро води). Як підживлення добре йде дріжджовий настій (100 г дріжджів настоюються 1 годину у відрі води).

Дачників
урожай цмбулі

Часник

Декілька порад з вирощування часнику. Перше підживлення слід проводити азотним добривом відразу ж, як тільки перші листочки часнику проріжуться з-під землі. Склад підживлення – 1 столова ложка сечовини на 10-літрове відро води, поливати нею 1 м2. Коли листочки виростуть на 10-15 см, потрібно від голівки відгрібти землю, присипати туди золи і знову все засипати землею. З появою стрілок знову повторити таку ж процедуру.

Стрілки, що з’являються, майже все треба видаляти, а по решті можна визначати момент збирання врожаю. Коли на головках починає розтріскуватися обгортка і з’являються бульбашки, це означає, що можна починати збирання врожаю часнику.

Дачників

Щоб завжди мати здоровий омолоджений посадковий матеріал, треба висівати бульбашки, а наступного року садити отримані таким чином однозубки. І ось із них виростуть повноцінний багатозубковий часник.

Морква

Щоб захистити грядку з морквою від морквяної мухи і до того ж створити парниковий ефект, можна вздовж грядки поставити тонкі дуги і натягнути на них легку тканину лутрасин.

hitrosti opytnyh dachnikov 8.jpg

Набір корисних коротких порад

  • Якщо кілька морквин не викопувати з грядки, а тільки зрізати з них бадилля і присипати їх землею, то навесні можна викопати свіжі та смачні морквинки.
  • Якщо 2 кг соснових голок засипати у відро води і протримати там, регулярно помішуючи, 10 днів, то вийде добрий натуральний засіб проти багатьох шкідників.
  • Рекомендується перед посівом знезаражувати насіння перекисом водню.
  • Для запобігання фітофторозу картоплі та томатів відвздовж їх посадок слід посіяти буряк.
  • Якщо поруч із кабачками закопати глибше в грядку пластикові пляшки з дірявим дном, то при поливанні вода з них виливатиметься на рівні коріння.
  • Настояна протягом тижня у бочці з водою кропива є гарним добривом.

Висновок

Усі дачні хитрощі описати в одній статті неможливо. Кожен фанат дачного сільського господарства має свої секрети та вважає їх найправильнішими. Успіху вам, на своїх городах та рясного врожаю.