Секрети вирощування гвоздики з насіння

Вирощування гвоздики не таке просте, як може здатися з першого погляду, але якщо знати всі секрети, то можна отримати гарний квітник з гвоздик біля свого дому.

Сформувався стереотип, що гвоздику можна дарувати лише чоловікам чи на траурні дні. Але це не так. Хто зміг відкинути всі забобони і розглянути в цій квітці ніжність та вишуканість, той починає збирати свою колекцію цих рослин в саду. У цій статті ми розповімо, як правильно посадити розсаду гвоздики і доглядати сходи в домашніх умовах.

Вибір виду гвоздики

Зараз виведено безліч сортів гвоздики, і щороку лави поповнюються. Гвоздику можна вирощувати як у відкритому ґрунті, так і в домашніх умовах. В будинку вирощуються ті ж види та сорти, що і на вулиці, просто вибирають найкомпактніші за розміром.

гвоздики

Перерахуємо основні види, які найчастіше зустрічаються:

Гвоздика китайська

Багаторічник, буває висотою до 50 см.

Трав’янка

Невибагливий багаторічник, у природі зустрічається у Європі. У висоту виросте від 25 до 35 см. Буває різних відтінків залежно від сорту.

Гвоздика Турецька

Дворічник, добре розмножується самосівом та посівом у відкритий ґрунт. У висоту зростає від 30 до 70 см, залежно від сорту. Колір квіток різноманітний. Пишні шапки виглядають яскраво та ошатно.

Гвоздика Садова

Дуже ніжна. У висоту буває до 80 см.

Шабо – різновид гвоздики садової. Кущ щільний, заввишки досягає 55 см. Квітки великі.

Гвоздика периста

Трав’яниста багаторічна рослина. Дуже красиво виглядає у куртинах.

Польова

Поодинокі квіти утворюють щільну подушку із квітів.

Гібридна

Багато сортів з красивими кольорами квітів.

Альпійська

Має красивий сизувато-блакитний колір листя.

Бувають як махрові, так і не махрові сорти. Забарвлення теж найрізноманітніше – від білого до глибокого фіолетово-бордового кольору. Причому при перезапиленні з’являються нові й нові відтінки.

Деякі види гвоздики вирощуються як однорічники, інші як дворічники, а треті як багаторічники.

Наприклад, турецька гвоздика вважається дворічником, але якщо вона росте в саду і ви дозволяєте вирости самосіву, то по кілька років на одному місці буде рости гвоздика. І ви отримаєте багаторічну квітку. Сама розмножується, сама росте. Залишається щороку збирати насіння.

гвоздики

Вибір та підготовка насіння для вирощування гвоздики

Отримати насіння гвоздики можна двома способами: купити чи заготовити своїми руками.

Насіння гвоздики продається у всіх магазинах. При покупці звертайте увагу на дату виготовлення. Не беріть прострочене насіння за уцінкою.

Якщо у вас вже росте гвоздика, то легко заготовити насіння своїми руками. Рослина, що росте на вулиці, запилюється за допомогою вітру та комах. А вдома ви повинні допомогти рослині та запилити її вручну. Рекомендують, коли квіти відцвітуть і почнуть засихати, огорнути їх капрону. Насіння, що доспіло, самі обпаде в цей мішечок. Залишиться лише зняти з рослини.

Квітів у гвоздики багато, тому, коли ви бачите суху насіннєву коробочку, то просто знімайте її і струшуйте з неї насіння в коробочку, в якій надалі зберігайте їх або відразу сійте.

Коли садити насіння гвоздики на розсаду

Найсприятливішим періодом для посіву вважається час із початку березня до середини квітня. Садити можна поетапно. Таким чином, ви збільшите час цвітіння рослини. Ті, що посадили раніше, зацвітуть раніше. Посаджені пізніше зацвітуть після тих, що цвіли першими.

Для вирощування гвоздики з насіння на розсаду, як домашньої квітки, сіяти можна цілий рік, але найкраще робити ближче до весни і влітку. У відкритий ґрунт посів можна проводити у травні. Після того, як у гвоздик дозріває насіння, відразу їх сійте. Відбувається це найчастіше у серпні. До жовтня будуть стояти свіжі сходи молодої гвоздики.

гвоздики
розсада гвоздики

Грунт для вирощування

Для вирощування розсади гвоздики буде достатньо звичайного «універсального» ґрунту, купленого в магазині. Якщо ви складаєте ґрунт самі, то візьміть у рівних частках; садову землю, торф та перегній і додайте до них трохи перліту чи піску.

Грунт має бути з нейтральним pH. Якщо у вас кисла земля, то додайте до субстрату трохи золи.

Ємкості для посадки

Ємкість під посадку розсади може бути найрізноманітнішої форми та з будь-якого матеріалу. Це може бути пластиковий контейнер з кришкою, що залишився від торта, дерев’яний ящик, збитий своїми руками. Або спеціальна міні-тепличка, яка продається у відділі з садовим приладдям.

Глибина контейнера – не більше 8-10 см. Головна умова – щоб на дні були “хороші” дренажні отвори. Зробити отвори легко самому. Глибина контейнера – не більше 8-10 см, тому що у глибоких контейнерах важче контролювати рівень вологи. Контейнери мають бути чистими. Буде ідеально, якщо ви їх продезінфікуєте окропом або полиєте розчином марганцівки. Особливо дезінфекції вимагають контейнери, які раніше вже були у вжитку. Така профілактична процедура дозволить запобігти розвитку грибкових хвороб.

На дно контейнера слід укласти дренажний шар. Це може бути дрібний керамзит або подрібнений пінопласт.

Як сіяти гвоздику на розсаду насінням

Залежно від виду, насіння у гвоздик відрізняються. Є зовсім дрібні, а бувають трохи більші.

Якщо насіння дрібне, як у перистої гвоздики, то заглиблювати в землю їх не потрібно. Досить просто розсипати негустим шаром поверхнею попередньо зволоженого субстрату.

Якщо насіння трохи більше, як у турецької гвоздики, то тоді саджаємо гвоздику на розсаду в борозенки, на відстані 2-2,5 см один від одного і заглиблюємо в землю на 0,5-1,5 см. Зверху присипаємо шаром землі. Потім трохи притискаємо насіння до землі руками. Землю поливаємо перед тим, як почнемо сіяти, щоб насіння не заглибилося більше, ніж потрібно, якщо ми поливатимемо після посіву. Далі можна ще 2-3 рази сприснути їх із пульверизатора та накрити плівкою або склом.

Поміщаємо посіви у світле та тепле місце. Бажано, щоб у приміщенні, де стоятимуть посіви, температура не була більшою за +18…+20 градусів. Якщо ви все правильно зробите, то через 10-12 днів у вас з’являться сходи. Після появи сходів бажано знизити температуру до +12…+15 градусів.

Щодня провітрюємо посіви. Як тільки проклюнуться сходи, починаємо збільшувати час провітрювання. За кілька днів кришку прибираємо зовсім. Ставимо у світліше місце. Рослини потребують яскравого світла, тому бажано застосовувати фітолампу або звичайний світильник.

Вам буде цікаво: Скільки коштуватиме побудувати будинок з нуля?