Як виростити базилік на дачі та насолоджуватися Середземноморською приправою цілий рік

Базилік – відома з давніх часів пряна рослина Середземноморської кухні. І, звичайно, багато хто вважає, що цю теплолюбну рослину в Україні можна вирощувати тільки у професійних теплицях. Ця думка помилкова — при правильно вибраному терміні посадки та грамотному догляді кожен дачник зможе отримати чудовий урожай корисного та ароматного листя у своєму городі. І не потрібно витрачатися на покупку у магазині!

Чи справді так складно виростити прянощі у себе на грядці і зробити це без суттєвих фінансових витрат чи це лише міф, яким лякають дачників? Базилік – вирощування однорічної трави в найдрібніших подробицях!

Базилік – одна з найулюбленіших у дачників пряних трав. Він гарно виглядає на грядці, приваблює комах-запилювачів, а плодові дерева захищає від шкідників. Зелене, червоне або фіолетове глянсове листя до моменту цвітіння накопичують ефірні олії, завдяки яким створюються неповторні смак і аромат.

Деякі українці не уявляють собі м’ясні страви без базиліка, однак мало хто наважується його вирощувати на городі, оскільки вважає, що азилік це теплолюбна рослина і вона неохоче приживеться на городі. Однак якщо знати, як вирощувати культуру у відкритому ґрунті, вже наприкінці червня вдасться зібрати врожай.

Вирощування розсади базиліка з насіння

Базилік не переносить найменшого зниження температури. Тому його найчастіше вирощують розсадним способом.

На підвіконні або парнику легко створити умови для проростання посівного матеріалу. Розглянемо докладніше, як виростити базилік із насіння.

Сорти базиліка, які добре приживаються в Україні – “Біліцький”, “Едвіна”, “Розі”, “Василиск”, “Володар”, “Настена”, “Генова”, “Опал”, “Ізумруд”, “Магія”, ” Джерело».

базилік

Терміни посіву насіння базиліка на розсаду

Тут орієнтуються на кліматичні умови: на півдні розсаду переносять у ґрунт вже у травні, в регіонах де холодніше – на початку чи в середині червня.

Підрахунок роблять у зворотний бік: 7-8 днів потрібно насіння для проростання, близько 2 місяців знадобиться рослинам, щоб зміцнитися.

Значить, якщо зазвичай до 10 червня мине загроза заморозків, насіння базиліка починаємо висаджувати в перших числах квітня. Зараз саме час!

Грунт для розсади базиліка

Для вирощування базиліку ви можете придбати універсальний ґрунт для розсади в магазині або приготувати його самостійно.

Для посіву базиліка готують грунт у таких пропорціях:

 • 1 частина торфу;
 • 1 частина перегною;
 • 1 частина ґрунту.

Перед посадкою субстрат дезінфікують розчином марганцівки та вносять добрива.

базилік

Добриво також купують готове або складають самостійно:

Для цього потрібно по 0,5 ч. л. сечовини, суперфосфату, хлористого калію, сульфату калію та 5 л води.
Суміш ретельно перемішують і поливають грунт у підготовлених ящиках або горщиках.

Посадка насіння базиліка та догляд за розсадою

Вирощування розсади базиліка мало чим відрізняється від аналогічної процедури для інших садових культур:

 • Насіння базиліка сіється на глибину не більше 1 см, у ящиках – рядками на відстані 10 см.
 • Найкраще садити культуру в індивідуальні касети висотою 5-7 см. Тоді розсаду не доведеться проріджувати, травмуючи коріння.
 • Садять насіння у зволожену землю та накривають плівкою або склом до проростання. До цього моменту ящики з розсадою тримають у теплому, сонячному місці.
 • Як тільки з’являться перші паростки, укриття прибирають. Зазвичай зелень проявляється на поверхні грунту через 7-8 днів після посадки.
 • Поливають розсаду помірно, не допускаючи перезволоження або пересихання. У надто вологому середовищі рослини пошкоджуються чорною ніжкою, у сухій припиняють розвиватися.
 • При появі 2-3 справжніх листків базилік пікірують по окремим ємностям.
Розсаду базиліка висаджують у відкритий ґрунт тільки якщо минула загроза заморозків, приблизно на початку червня.

базилік

Висадка базиліка у відкритий ґрунт: покрокова інструкція

Найкращі попередники для базиліка – картопля, огірки та бобові. Не можна садити базилік кілька років поспіль водному місці. Це призведе до масового ураження рослин фузаріозом.

Найкращі сусіди базиліка – помідори. Вони сприяють правильному розвитку культури та відлякують шкідників.

Базилік

Як правильно висадити розсаду базиліка

Морозостійким базилік назвати не можна. Тому не поспішайте з пересадкою: дочекайтеся, коли ймовірність поворотних заморозків зведеться до мінімуму, а грунт на глибині 10-12 см прогріється приблизно до 12ºС.

 • Якщо розсади базиліка багато, відбирають найміцніші, та найрозвиненіші рослини.
 • Садити базилік найкраще квадратно-гніздовим способом – у лунки на відстані 15-20 см один від одного з міжряддями 30-40 см.
 • Грунт для базиліка потрібен легкий із дренажем. На застійних та важких грунтах культура розвивається погано, росте повільно.
 • Базилік любить відкриті сонячні ділянки, але добре росте під молодими плодовими деревами без розлогої крони (яблунями, грушами, вишнями).

Догляд за базиліком у відкритому ґрунті

Для отримання рясного врожаю базилік своєчасно поливають, удобрюють, захищають від шкідників та хвороб, розпушують землю. При правильному догляді у відкритому ґрунті базилік росте міцним, яскравим та здоровим.

Полив базиліка

Зволожують ґрунт під базиліком регулярно. Пересихання веде до пригнічення росту та загибелі рослин.

Завдяки регулярному поливу швидко формується і росте листя. Вода потрібна відстояна і тепла, не холодніша за +24…+25°С.

Розпушування та мульчування базиліка

Раз на 1-2 тижні грунт під базиліком розрихлюють і висмикують бур’яни. Розпушування проводять перед поливом – це забезпечує найкраще харчування кореневої системи.

Грядки з базиліком мульчують соломою, тирсою або іншими підручними матеріалами. Укритий ґрунт не пересихає та зупиняє розвиток бур’янів.

Прищипування базиліка

З появою квітконосів їх зрізають, щоб стимулювати рослину розгалужуватися. Це дасть приріст зеленої маси.

Видаляють ніжну верхівку для максимального розвитку бічних пагонів і рясного врожаю, але роблять це не раніше ніж базилік досягне висоти 20-25 см.

Підживлення базиліка

Перший раз добрива вносять через 2 тижні після пересадки базиліка у відкритий грунт. Найкраще підходить «Нітрофоска». Поливають рослини із розрахунку 3–5 л на 1 м².

Наступні підживлення проводять з інтервалом на місяць 2 рази на сезон. Застосовують “Нітрофоску” або органічні добрива. Гній або перегній розводять водою у співвідношенні 1:20 та відстоюють не менше доби.

Профілактика хвороб та шкідників базиліка

Для розсади базиліка небезпечна чорна ніжка, що вражає рослини при надлишку вологи. Щоб не допустити загибелі рослин, їх правильно поливають, розпушують ґрунт у міжряддях.

Ознака фузаріозу – поява бурих плям на листі. Виникає найчастіше, якщо базилік кілька років поспіль садять на грядці.

Сіра гнилизна вражає листя і проявляється у вигляді невеликих сірих цяток. Всі ці захворювання призводять до загибелі рослин, тому за перших ознак вживають невідкладних заходів.

Важливо! Для профілактики хвороб базиліка вчасно знищують бур’яни, розпушують ґрунт, не допускають його перезволоження та розгущують посадки.

Для захисту базилік обробляють:

 • Міцним настоєм лушпиння цибулі. На 1 кг лушпиння беруть 4 л води, настоюють щонайменше добу. Отриманим розчином обприскують рослини.
 • Від чорної ніжки ґрунт проливають міцним розчином марганцівки. Якщо захворювання поширилося, знадобиться застосування фунгіцидів, наприклад, «Фітоспорину».
 • Періодично (1-2 рази на тиждень) ґрунт на грядці присипають деревною золою.
 • До комах-шкідників базилік стійкий, але на ньому іноді селяться попелиця та польовий клоп. Якщо на ділянці є рослини, заражені попелицею, проводять суцільну обробку.

Позбутися попелиці на окремо взятій грядці практично неможливо – вона дуже плодовита і спокійно перебирається з однієї рослини на іншу.

Скільки разів за сезон можна зрізати базилік

Це рослина сімейства Ясноткові з чотиригранним стеблом, яйцеподібним листям із зубчастими або цілісними краями. Культура зростає до 40-60 см заввишки. Вегетаційний період становить 140-160 днів.

Етапи зростання базиліка

Сходи базиліка після посадки з’являються на 7-9 день. Через 2 тижні утворюється 2-3 справжні листки. Спочатку сходи розвиваються дуже повільно, тому базилік готовий до пересадки тільки через 40-60 діб.

Зацвітає рослина залежно від регіону з кінця червня до кінця липня. Формування бутонів продовжується до кінця серпня. Після закінчення цвітіння у вересні утворюється насіння.

При правильному догляді зрізання рослин проводять 3-4 рази за сезон. Від появи сходів до першого врожаю минає близько 90 днів.