Як вибрати УЗД-апарат: ключові критерії та рекомендації спеціалістів

Ультразвукова діагностика сьогодні є одним з основних видів проведення досліджень в різних сферах медицини — гінекології, кардіології, гастроентерології та ін. Тому більшість медичних закладів рано чи пізно зіштовхуються з питанням, як вибрати УЗД-апарат. Важливо ретельно підійти до цього процесу, адже від якості та функціональності обладнання залежить точність діагностики, швидкість отримання результатів та загальна ефективність медичної допомоги.

УЗД-апарат має відповідати конкретним потребам установи, бути зручним для використання медичним персоналом, а також забезпечувати високу якість зображення. Розглянемо, на що звернути увагу при виборі пристрою.

Призначення УЗ-пристрою

 УЗД-апарат

УЗД-апарати оснащені датчиком, що складається з матриці п’єзоелектричних елементів, які генерують ультразвуковий хвильовий промінь. Останній поширюється і відбивається від різних тканин і рідин, дозволяючи отримати зображення для діагностики. Для ефективного використання УЗД-апарату важливо визначити його призначення і область застосування.

Пристрій може використовуватися для візуалізації органів черевної порожнини, тазу, грудної клітки, плода, м’язів, сухожиль і кровоносних судин. Тому використовуються окремі датчики та функції. Для різних зон обстеження потрібна своя глибина сканування:

  • абдомінальні дослідження — 30–36 см;
  • серце і кровотік головного мозку — 22-24 см;
  • акушерство, гінекологія, урологія — 1–15 см;
  • молочні залози, шкіра, судини — 1–10 см.

Глибина сканування буде тим меншою, чим вища частота датчиків. Потрібно також врахувати, яку їх кількість можна підключати одночасно. Залежно від класу системи вона може мати 1–4 порти.

Розмір УЗД-пристрою

При виборі УЗД-апарату важливо враховувати розміри обладнання та простір, який він займатиме у кабінеті. Залежно від габаритів виділяють такі види пристроїв:

  1. Стаціонарні. Це великі системи, які забезпечують найвищу якість зображення і широкий спектр функцій. Вони ідеальні для великих медичних закладів з постійною потребою в ультразвуковій діагностиці.
  2. Портативні. Це компактні системи, які можна легко переміщувати і використовувати в різних відділеннях або на виїзді. Вони підходять для мобільних медичних бригад або закладів з обмеженим простором.

Чим більший пристрій, тим більше можливостей він пропонує. Але портативні системи пропонують гнучкість у використанні та проведення швидкої та точної діагностики.

Режими зображення

У стандартній комплектації зазвичай доступні такі режими:

  • B- або 2D-режим — основний режим, який використовується для отримання двовимірних зображень структур та органів;
  • M-режим — застосовується для дослідження руху органів, наприклад, серця;
  • доплерівський режим — допомагає оцінити кровотік та функціонування судин.

Залежно від потреб медичного закладу, може виникнути необхідність у додаткових режимах візуалізації, які значно розширюють можливості діагностики. Це може бути кольоровий, тканинний, енергетичний, постійно- та імпульсно-хвильовий доплери, Easy 3D, тканинна гармоніка та ін.

Розширення та розмір екрана

Висока роздільна здатність забезпечує детальне та чітке зображення, що є критично важливим для точності діагностики. Чим вищою є її показники, тим більше деталей можна розглянути на картинці. Завдяки цьому можна виявляти навіть найдрібніші аномалії та патології. Великий екран полегшує роботу лікарів, оскільки забезпечує кращу видимість зображень. Він також дозволяє одночасно переглядати кілька режимів візуалізації.

Джерело: сайт medigran.com